Kolumna S.O.S. - monitoring miejski
Data utworzenia: 02 września 2022 21:40
Kolumna S.O.S. w Lesznie
Bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa w znaczącym stopniu wpływają na jakość życia ludzi w mieście. Na początku 2021 roku w Lesznie, w Parku Jonstona, niedaleko przejścia podziemnego przy SP nr 7 pojawiło się nowe urządzenie – kolumna interkomowa S.O.S. Uzupełnia ona istniejący już w okolicy system kamer.
Jak działa kolumna S.O.S.?
Na kolumnie umieszczony jest specjalny czerwony przycisk S.O.S., za pomocą którego można zgłosić niepokojącą sytuację, np. gdy zagrożone jest zdrowie lub życie innej osoby lub nas samych oraz w przypadku, gdy jesteśmy świadkami popełnienia przestępstwa.
Naciśnięcie przycisku spowoduje skierowanie kamery monitoringu miejskiego na zgłaszającą osobę, a następnie połączenie głosowe z operatorem monitoringu. Zainstalowana w kolumnie pętla indukcyjna wspomagająca słyszenie pozwala na przekazywanie i odbiór czystego dźwięku, pozbawionego pogłosu i hałasu. W ten sposób możliwe jest przekazanie dokładnej informacji dotyczącej zauważonego zagrożenia.
Kolumna S.O.S. umożliwia szybką reakcję, jest również wariantem w sytuacji, gdy np. zapomnimy telefonu bądź rozładuje nam się bateria. Możliwa jest zatem całodobowa komunikacja głosowa z operatorem systemu bezpieczeństwa.
Co więcej, kolumna wyposażona jest w defibrylator AED, dzięki czemu umożliwia udzielenie pierwszej pomocy i zwiększenie szans na uratowanie życia osobie poszkodowanej.
Pomysłodawcą i wykonawcą kolumny S.O.S. jest leszczyńska firma C&C Partners sp. z o.o. Jest to innowacyjny produkt, który powstał od początku do końca w tej firmie. Firma C&C Partners sp. z o.o. specjalizuje się w zaawansowanych rozwiązaniach z zakresu telekomunikacji, teleinformatyki, systemów zabezpieczeń i wizji maszynowej. Wszystkie proponowane rozwiązania oparte są na produktach własnych, pochodzących z Grupy TKH.
Kolumny S.O.S. w Łodzi
Interkomowe kolumny S.O.S. zaczęły pojawiać się w wielu polskich miastach. Coraz częściej dostępne są one na dworcach, lotniskach oraz w przestrzeniach publicznych, m.in. w Łodzi.
W Łodzi funkcjonuje 18 jednostek operacyjnych wykorzystujących monitoring miejski do wewnętrznej łączności, opierających się na systemie komunikacji interkomowej wspieranym przez stację S.O.S. na ulicy Piotrkowskiej. Cały system uzupełniają właśnie kolumny S.O.S. zainstalowane w parkach miejskich.
W jakim celu montuje się kolumny S.O.S.?
Stacje interkomowe S.O.S. oraz wolnostojące kolumny S.O.S., zainstalowane m.in. w parkach miejskich, pozwalają w sytuacjach awaryjnych skontaktować się z numerem ratunkowym oraz udzielić pierwszej pomocy.
Pomagają one:
- zwiększyć szansę na uratowanie życia (dzięki natychmiastowej reakcji),
- uniknąć paniki w momencie zagrożenia (poprzez przekazywanie zdalnych instrukcji niosących pomoc),
- szybko ocenić sytuację przez operatora systemu (dzięki automatycznemu połączeniu dźwięku z obrazem z miejsca zdarzenia).
Należy pamiętać, że z kolumny S.O.S. powinno się korzystać w przypadku rzeczywistego zagrożenia. Nieuzasadnione wywołanie alarmu podlega karze.
Materiały źródłowe
Wyświetlenia: 677
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz