Projekt "POMAGAM - jestem bezpieczny, jestem skuteczny"

Miasto: Warszawa
Data utworzenia: 06 lipca 2022 15:21

Projekt "POMAGAM - jestem bezpieczny, jestem skuteczny" został zrealizowany dla uczniów klas VII w semestrze letnim w roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 258 im. gen. Jakuba Jasińskiego przy ul. Brechta 8 w Warszawie (dzielnica Praga-Północ),

 przy pomocy m.st. Warszawy z udziałem Straży Miejskiej.

Cele

Ideą projektu było to, aby dzieci i młodzież dostrzegały jakie zagrożenia na co dzień mogą je spotkać i w jaki sposób mogą sobie z nimi poradzić. Głównym motywem projektu była szeroko rozumiana pierwsza pomoc. Oprócz zajęć praktycznych skupiono się również na tym, aby dzieci umiały przekazywać wiedzę o zagrożeniach, dbały o "bezpieczne" zachowania i postawy oraz umiały brać odpowiedzialność za popełnione czyny.

Przebieg szkolenia

Pierwsza część projektu była realizowana w celu zdobycia odpowiedniej wiedzy przez uczniów. Odbywały się zajęcia teoretyczne i praktyczne, m.in. dzieci uczyły się podstaw anatomii i fizjologii człowieka, oceny poszkodowanego, jak wezwać pomoc oraz przedstawiono im najczęstsze wypadki oraz urazy z nich wynikające.  W zajęciach wykorzystano fantomy do RKO i szkoleniowy defibrylator AED.

W drugiej części szkolenia dzieci miały możliwość przećwiczenia swoich umiejętności na symulowanych różnego rodzaju scenariuszach zdarzeń. Był to najważniejszy etap projektu, gdyż podejmowanie trafnych decyzji, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, bywa ciężkie. Jednak gdy dana osoba doświadczyła już podobnego zdarzenia/sytuacji, nawet jeśli tylko symulowanej, to jest jej łatwiej odnaleźć się w trudnej sytuacji.

Ćwiczenie końcowe

Bardzo ważną częścią projektu były końcowe ćwiczenia CRASH 2018, które odbyły się 13 czerwca 2018 roku. Zgodnie ze scenariuszem był to komunikacyjny wypadek masowy, w którym poszkodowanych było 45 dzieci oraz 5 osób dorosłych. Tydzień przed ćwiczeniami na zakopiance wydarzył się podobny wypadek (scenariusz szkolenia został wcześniej przygotowany). Uczniowie z projektu wzięli aktywny udział w ćwiczeniach - to oni byli pierwszymi przybyłymi na miejsce zdarzenia osobami i to oni wezwali pomoc i udzielali wraz z profesjonalnymi służbami ratowniczymi pomocy poszkodowanym dzieciom.


Ale jak widać w realnym życiu wydarzyła się katastrofa, w której tak jak w przypadku naszych ćwiczeń, ofiarami były dzieci, którym pierwszej pomocy udzielały ich rówieśnicy - mówiła podczas ćwiczeń Ewa Gawor, dyrektorka Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Ćwiczenia CRASH 2018 były ogromnym sukcesem zaangażowanych w nim uczniów oraz wszystkich służb ratowniczych i porządkowych.

Wyświetlenia: 436

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz