Ciepło systemowe
Czym jest ciepło systemowe?
Uproszczona grafika sieci cieplnej
Korzyści stosowania ciepła systemowego
Stosowanie ciepła systemowego jest bardzo komfortowe dla użytkownika. Jako iż ciepła woda dostarczana jest poprzez ogrzanie wody wodociągowej w węźle cieplnym, użytkownik nie potrzebuje pieca w budynku, który nie tylko zajmuje miejsce, ale też wymaga konserwacji. Korzystanie z ciepła systemowego jest tańsze niż konkurencyjne sposoby - rok dostawy ciepła z sieci cieplarnianej kosztuje około 30% mniej niż w przypadku innych rozwiązań. Stosowanie ciepła systemowego ogranicza również występowanie smogu na terenach miejskich, dzięki scentralizowaniu procesu spalania paliwa stałego w wyspecjalizowanych placówkach, a nie w małych prywatnych kominkach/piecykach, których wydajność w przekształcaniu energii z paliwa stałego na energię cieplną jest znacząco mniejsza.
Popularność systemu i edukacja społeczeństwa
Na terenie Polski ciepło systemowe wykorzystywane jest przez około 15 milionów Polaków. W miastach około 60% mieszkańców wykorzystuje ciepło systemowe do ogrzewania gospodarstw domowych, a 43% do ogrzewania wody. Na przestrzeni lat 2015-2018 na terenie Polski funkcjonowało około 24 tysiące kotłowni, a łączna długość sieci ciepłowniczej wynosiła około 25 tysięcy kilometrów.
- samo ciepło systemowe - "Lekcje Ciepła", czyli program edukacyjny kierowany do dzieci i młodzieży, przeprowadzany na terenach miast, w których ciepło systemowe jest używane. Dzieci dowiadują się w jaki sposób powstaje ciepło oraz jak wykorzystać jego potencjał. W młodszych klasach wykorzystywana jest do tego seria książeczek z serii "Czerwony Kapturek w mieście". Aby zwiększyć rozgłos o programie, w akcjach takich jak przedstawienia teatralne czy spotkania w szkołach, udział brali prezydenci miast, dyrektorowie szkół czy też aktorzy z lokalnych teatrów,
- smog i zagadnienia z nim związane - "Czarny Smog" to gra edukacyjna dostępna na stronie internetowej o tej samej nazwie, ucząca o smogu - o tym jak powstaje i jak mu przeciwdziałać. Dodatkowo firma ECO Kutno przeprowadziła serie warsztatów o smogu "ECOlogiczny Dąbrowszczak" dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Warsztaty prowadzili ich starsi koledzy spośród szkół "Dąbrowszczaka", którzy sami dokształcali się w temacie smogu przy przygotowaniach do prowadzenia lekcji,
- aspekty techniczne genezy ciepła systemowego i energii pozyskiwanej w elektrociepłowniach - firma Veolia współpracuje ze szkołami nad programem klas patronackich. W takich klasach uczniowie mają szansę bezpośrednio zetknąć się z różnymi aspektami zawodu, jak i odbyć praktyki w działającej elektrociepłowni. Dodatkowo firma zachęca uczniów do pilnej nauki sowitymi stypendiami oraz ofertami pracy w zawodzie dla absolwentów klas patronackich.
Takie akcje, jak wyżej wymienione, poszerzają wiedzę na temat ekologicznego podejścia do energii wykorzystywanej na co dzień, jak i w temacie samego ciepła systemowego. Dzięki edukacji ciepło systemowe ma szansę stać się jeszcze bardziej popularnym sposobem dostarczania ciepła do mieszkań w miastach, a co za tym idzie, jakość powietrza w największych z nich może znacząco się poprawić.
Zdjęcie elektrociepłowni Karolin pod Poznaniem