Ciepło systemowe

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 10 września 2022 20:34

Czym jest ciepło systemowe?

Ciepło systemowe jest sposobem dostarczania ciepłej wody i ogrzewania budynków na terenach miast. Pozyskiwane jest z elektrociepłowni jako produkt uboczny podczas wytwarzania energii bądź z kotłowni. Następnie zostaje przetransportowane do dystrybutora-miasta, a na końcu do klienta. Instalacja obsługująca system ciepłowniczy to sieć rur transportujących ciepłą wodę bądź parę wodną pomiędzy źródłem a odbiorcą. Ze względu na jego genezę, ciepło systemowe jest zawsze dostępne, gdyż elektrociepłownie/kotłownie pracują całorocznie.

Uproszczona grafika sieci cieplnej


Korzyści stosowania ciepła systemowego

Stosowanie ciepła systemowego jest bardzo komfortowe dla użytkownika. Jako iż ciepła woda dostarczana jest poprzez ogrzanie wody wodociągowej w węźle cieplnym, użytkownik nie potrzebuje pieca w budynku, który nie tylko zajmuje miejsce, ale też wymaga konserwacji. Korzystanie z ciepła systemowego jest tańsze niż konkurencyjne sposoby - rok dostawy ciepła z sieci cieplarnianej kosztuje około 30% mniej niż w przypadku innych rozwiązań. Stosowanie ciepła systemowego ogranicza również występowanie smogu na terenach miejskich, dzięki scentralizowaniu procesu spalania paliwa stałego w wyspecjalizowanych placówkach, a nie w małych prywatnych kominkach/piecykach, których wydajność w przekształcaniu energii z paliwa stałego na energię cieplną jest znacząco mniejsza.


Do podłączenia danego gospodarstwa domowego do ciepła systemowego niezbędne jest istnienie w pobliżu odpowiedniej infrastruktury - elementów sieci ciepłowniczej, dlatego opłacalne do podłączenia są jedynie zwarte osiedla, urbanistyczne układy liniowe i centralne, które pozwalają ograniczyć koszty budowy rurociągów. To zdecydowanie zachęca mieszkańców do spółdzielczej aktywności i współpracy lub racjonalnego doboru miejsca zamieszkania, dalekiego od suburbanizacyjnych tendencji większości polskich miast.

Popularność systemu i edukacja społeczeństwa

Na terenie Polski ciepło systemowe wykorzystywane jest przez około 15 milionów Polaków. W miastach około 60% mieszkańców wykorzystuje ciepło systemowe do ogrzewania gospodarstw domowych, a 43% do ogrzewania wody. Na przestrzeni lat 2015-2018 na terenie Polski funkcjonowało około 24 tysiące kotłowni, a łączna długość sieci ciepłowniczej wynosiła około 25 tysięcy kilometrów. 

Pomimo dużej użyteczności ciepła systemowego sam projekt umyka uwadze ludzi. Na szczęście powoli budowana jest świadomość w różnych tematach z nim związanych, takich jak:

  • samo ciepło systemowe - "Lekcje Ciepła", czyli program edukacyjny kierowany do dzieci i młodzieży, przeprowadzany na terenach miast, w których ciepło systemowe jest używane. Dzieci dowiadują się w jaki sposób powstaje ciepło oraz jak wykorzystać jego potencjał. W młodszych klasach wykorzystywana jest do tego seria książeczek z serii "Czerwony Kapturek w mieście". Aby zwiększyć rozgłos o programie, w akcjach takich jak przedstawienia teatralne czy spotkania w szkołach, udział brali prezydenci miast, dyrektorowie szkół czy też aktorzy z lokalnych teatrów,
  • smog i zagadnienia z nim związane - "Czarny Smog" to gra edukacyjna dostępna na stronie internetowej o tej samej nazwie, ucząca o smogu - o tym jak powstaje i jak mu przeciwdziałać. Dodatkowo firma ECO Kutno przeprowadziła serie warsztatów o smogu "ECOlogiczny Dąbrowszczak" dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Warsztaty prowadzili ich starsi koledzy spośród szkół "Dąbrowszczaka", którzy sami dokształcali się w temacie smogu przy przygotowaniach do prowadzenia lekcji,
  • aspekty techniczne genezy ciepła systemowego i energii pozyskiwanej w elektrociepłowniach - firma Veolia współpracuje ze szkołami nad programem klas patronackich. W takich klasach uczniowie mają szansę bezpośrednio zetknąć się z różnymi aspektami zawodu, jak i odbyć praktyki w działającej elektrociepłowni. Dodatkowo firma zachęca uczniów do pilnej nauki sowitymi stypendiami oraz ofertami pracy w zawodzie dla absolwentów klas patronackich.

Takie akcje, jak wyżej wymienione, poszerzają wiedzę na temat ekologicznego podejścia do energii wykorzystywanej na co dzień, jak i w temacie samego ciepła systemowego. Dzięki edukacji ciepło systemowe ma szansę stać się jeszcze bardziej popularnym sposobem dostarczania ciepła do mieszkań w miastach, a co za tym idzie, jakość powietrza w największych z nich może znacząco się poprawić.

Zdjęcie elektrociepłowni Karolin pod Poznaniem


Wyświetlenia: 1017

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz