Dzikie wysypisko

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 21 sierpnia 2022 21:25

Definicja

Dzikie wysypisko to, według GUS, miejsce nieprzeznaczone do składowania odpadów, na którym porzucane są odpady komunalne. Zjawisko to nie posiada definicji prawnej. Tego typu wysypiska najczęściej powstają w lasach i przy rzekach - w miejscach naturalnych i niezabudowanych. Wysypiska te są nielegalne i należy je zgłaszać straży gminnej lub straży miejskiej, właściwym do ścigania wykroczeń, policji właściwej do ścigania wykroczeń, wójtowi gminy (lub regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska, gdy gmina odmawia uprzątnięcia śmieci na swoich gruntach).


Podstawy prawne

Zgłaszając nielegalne wysypisko można powołać się na ustawę o odpadach. Gospodarując odpadami należy chronić życie i zdrowie ludzi oraz środowiska. Zajmowanie się odpadami nie może zagrażać wodzie, powietrzu, glebie, roślinom i zwierzętom (art. 16). Za łamanie celów gospodarowania odpadami przewidziano karę aresztu albo grzywny (wykroczenie z art. 171). Nie wolno składować odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Wójt gminy (lub regionalny dyrektor ochrony środowiska w stosunku do gruntów gminnych) wydają decyzję nakazującą usunięcie odpadów z takiego miejsca (art. 26). 



Karalne jest wyrzucanie m.in. śmieci, padliny lub innych nieczystości na cudzym gruncie polnym (wykroczenie z art. 154 § 2 k.w.) lub w lesie (wykroczenie z art. 162 § 1 k.w.). 

Utrzymanie czystości środowiska jest chronione przez ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właściciele nieruchomości mają obowiązek utrzymania czystości przez pozbywanie się zebranych odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych, a także posiadanie pojemników, przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej lub wyposażenie w zbiornik bezodpływowy (tzw. szambo) lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych (art. 5 ust. 1). Nieprzestrzeganie obowiązków podlega karze grzywnej (art. 10 ust. 2 i 2a).

Skutki

Dzikie wysypiska śmieci są zagrożeniem dla gleby, wód gruntowych, powietrza i lasów. Składowiska te nie spełniają norm w kwestii budowy i eksploatacji tego typu punktów. Nie mają zabezpieczeń izolacyjnych ani nie są w żaden sposób nadzorowane. Niezabezpieczone i niemonitorowane dzikie wysypisko stanowi niezwykle duże ryzyko, że znajdą się tam odpady niebezpieczne lub dokona się samozapłon, w wyniku którego mogą uwalniać się trujące związki chemiczne. Kolejną szkodliwą konsekwencją jest zanieczyszczenie gleby takimi odpadami jak leki czy odpady medyczne, silnie oddziałujące na skażenie środowiska. Z kolei atmosfera może zostać szybko zatruta przez uwalniające się gazy. Kiedy dochodzi do niekontrolowanego rozkładu materii organicznej na dzikich wysypiskach, może zacząć w dużej ilości wydobywać się metan.

Przeciwdziałanie

W Krakowie mieszkańcy mogą korzystać z aplikacji „Kiedy wywóz" i zgłosić miejsce dzikiego wysypiska. Miasto, oprócz stacjonarnych punktów selektywnej zbiórki odpadów, urządziło także tzw. gniazda z pojemnikami na papier, szkło, metal i tworzywa sztuczne.


Warszawiacy mogą telefonicznie zgłaszać na numer 19 115 dzikie wysypiska oraz na stronie www.warszawa19115.pl. 

W Bydgoszczy mieszkańcy mają dostęp do strony www.czystabydgoszcz.pl, gdzie zgłaszają przypadki zanieczyszczania terenu, które są następnie na bieżąco nanoszone na interaktywną mapę.

W Piasecznie działa mobilna aplikacja Mobile Alert Piaseczno.

W lasach korzysta się z fotopułapek w celu identyfikacji osoby wyrzucającej nielegalnie odpady. Istotną 
rolę odgrywają tutaj także akcje sprzątania przez wolontariuszy, np. Sprzątanie świata.

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 600

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz