Affordable Housing (Przystępne Mieszkalnictwo)

Miasto: ogólnoświatowe
Data utworzenia: 10 września 2022 23:23

Czym jest Affordable Housing?

Sformułowanie Affordable Housing z języka angielskiego bezpośrednio tłumaczy się na "Przystępne Mieszkalnictwo". Pojęcie określa mieszkania, które powszechnie uznawane są za przystępne dla przeciętnego człowieka. Określenie to będzie miało inny zakres i znaczenie w zależności od państwa oraz jego gospodarki i podziału społecznego. W Stanach Zjednoczonych jest ono bardzo skrupulatnie opisane jako część prawa mieszkaniowego. Aby zakupić mieszkanie w USA potrzebna jest dokładna weryfikacja obywatela pod wieloma aspektami jego stanu ekonomicznego i możliwości finansowych nazywana "indeksem przystępności mieszkań". 
W innych krajach może mieć ona odmienny zakres, inne znaczenie, często płynne przez szybkość zmian zachodzących w gospodarce zarówno w zakresie budowy, jak i wynajmowania mieszkań.

Jakość a przystępność

Przystępność mieszkalnictwa wiąże się bezpośrednio z jakością mieszkania. 
W Europie w 2020 roku:

  • 2/3 ludzi posiadało własne miejsce zamieszkania,
  • na osobę przypadało średnio 1,6 pokoju,
  • 17,8% ludzi mieszkało w zatłoczonym domu,
  • 13,9% miało nieszczelny dach,
  • 8,2% nie było w stanie utrzymać adekwatnego ciepła wewnątrz mieszkania,
  • 1,5% nie posiadało pełnego wyposażenia sanitarnego.

Pomimo tak wielu powszechnych niedogodności, ceny mieszkań na terenie Europy stale rosną. Między 2010 a 2020 rokiem ceny domów wzrosły o 26%, ceny najmów o 14%, koszty budowy nowych mieszkań o 17%, a inflacja o 14%.

Wykresy zależności wzrostu procentowego cen od czasu:

  • lewy górny róg - ceny domów,
  • prawy górny róg - ceny najmów,
  • lewy dolny róg - inflacja,
  • prawy dolny róg - ceny kosztów budowy.

Dlaczego przystępność jest taka ważna?

Przystępność w mieszkalnictwie jest prostą, ludzką potrzebą posiadania schronienia, jak i bardzo ważnym aspektem rozwoju i dobrego prosperowania zdrowego społeczeństwa. Rodziny przebywające w stabilnej gospodarce mieszkaniowej, niezmuszone do ciągłych przeprowadzek czy też pracy na kilka etatów, mają tendencje do zdrowszego rozwoju. Przystępne mieszkania są również bardzo wartościowe dla ludzi młodych bądź imigrantów oraz ludzi ogólnie nieposiadających jeszcze stabilnej pozycji w gospodarce.

Skutki społeczne i ekologiczne

Głównym problemem społecznym na rynku mieszkaniowym jest wzrost ludności na świecie. Ze względu na stale rosnący popyt na mieszkania, a malejącą podaż oraz brak miejsca w centrum miast, ceny mieszkań rosną i maleje ich przystępność. Istnieją kraje, w których popyt jest kilkukrotnie wyższy od podaży na rynku mieszkaniowym. Przy połączeniu tego z rosnącą inflacją i aktualnej sytuacji na rynku globalnym uzyskuje się wzrost bezdomności i ubóstwa. Zakłada się, że na świecie około 1,6 miliarda ludzi żyje w niedostatecznych warunkach mieszkaniowych, większość z nich w tzw. "slumsach".

Pod względem ekologicznym, przystępne mieszkalnictwo może zmniejszyć ilość wytwarzanych gazów cieplarnianych. Wysokie ceny mieszkań sprawiają, iż ich mieszkańców często nie stać na droższe rozwiązania ekologiczne: pompy ciepła, panele i kolektory słoneczne czy też piece elektryczne. Mieszkalnictwo takie jak "slumsy" produkuje również wiele zanieczyszczeń i toksycznych odpadów. Jest ono również ogniskiem różnych chorób.

Przykłady rozwiązań w zakresie przystępnego mieszkalnictwa

Aby zmniejszyć wpływ negatywnych skutków, zarówno ekologicznych, jak i społecznych, pojawiają się nowe projekty rządowe, jak również prywatnych przedsiębiorców, które realizują ideę Sustainable Affordable Housing. Zawierają one tanie i przystępne rozwiązania, np. budownictwo modułowe, drukowanie domów, tworzenie budynków odpornych na klęski żywiołowe czy tworzenie nowych rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych.


Przystępne mieszkalnictwo ekologiczne w formie drukowanych budynków z betonu autorstwa LafargeHolcim


Źródło: 

Ruca Dwellings w Huechuraba, Chile - 25 mieszkań zbudowanych dla lokalnej społeczności. Budynki posiadają betonową konstrukcję z drewnianymi elementami fasad. Zaprojektowane z myślą o ciężkim klimacie, jak i miejscowych tradycjach. Przykład przystępnego mieszkalnictwa w biednym rejonie.


Tetris Apartments w Lublanie, Słowenia - czteropiętrowy budynek stworzony przy użyciu ekonomicznych materiałów. Dzięki zapewnionej osobnej strukturze konstrukcyjnej każdego mieszkania, najemcy mogą rearanżować ściany działowe i układ pomieszczeń pod swoje gusta. Przykład przystępnego mieszkalnictwa w rozwijającym się mieście.


Trailer Park w Zachodnim Miami, USA - Trailer Parks (Parki Przyczep) są jedną z form przystępnego mieszkalnictwa na terenie Stanów Zjednoczonych. Pomimo swojego wyglądu i uprzedzeń cieszą się dużą popularnością. Ostatnim czasy nawet one przestają być przystępnymi mieszkaniami - duże przedsiębiorstwa wykupują je i podwyższają ceny najmu, nawet dwukrotnie. Ta sytuacja zmusza coraz większą liczbę ludzi do znalezienia jeszcze mniejszych i bardziej przystępnych mieszkań.


Materiały źródłowe

Wyświetlenia: 535

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz