Fundacja Normalne Miasto - Fenomen

Miasto: Łódź
Data utworzenia: 31 sierpnia 2022 15:12

Fundacja Normalne Miasto – Fenomen jest łódzką organizacją, która łączy ludzi z zamiłowaniem do rodzinnego miasta. Jest to dynamiczny, uczący się i ambitny kolektyw oraz grupa ludzi z pasją, którzy posiadają unikatowe cechy, stanowiące o sile organizacji.

Od czego się zaczęło?

Fundacja powstała 
13 marca 2009 roku z inicjatywy Wiesława Kaczmarka – wieloletniego prezesa Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi, znanego społecznika, łodzianina, entuzjastę podejmowania nowych inicjatyw obywatelskich na rzecz miasta. Większość osób zaangażowanych w działania Fenomenu wcześniej, na własną rękę, próbowała stawiać czoła napotykanym problemom. Podejmowali różnorodne działania zarówno oficjalne, jak i  nieoficjalne, mając na celu stworzenie możliwości życia w normalnym mieście. Aktywiści z zamiłowaniem do rodzinnego miasta, którzy stanowią trzon fundacji, poznali się za pośrednictwem Internetu i dzięki akcjom Grupy Pewnych Osób.  

Kilka podróży za granicę zainspirowało mnie, że moje rodzinne miasto może wyglądać lepiej - bardziej przyjazne mieszkańcom. Byłem jednym z założycieli Grupy Pewnych Osób, która ograniczała się przede wszystkim do happeningów i zwracania uwagi na problemy. Jednak chciałem miastu dać coś więcej. Uwiodło mnie marzenie o lepszym mieście, w którym może być czyściej, ciszej, spokojniej, prościej i bezpieczniej. W którym panuje ład reklamowy, transport zrównoważony jest czymś naturalnym, zaś urzędnicy współpracują z mieszkańcami - Hubert Barański – prezes zarządu.

Misja fundacji

Członkami Fundacji Fenomen są obywatele, którzy kochają swoje miasto - Łódź. Aktywnie starają się zmienić niewykorzystany w pełni potencjał miasta. Swoją pracą pragną przyczynić się do stworzenia miasta atrakcyjnego, zadbanego, niebanalnego, z którego wszyscy będą dumni - miasta, 
w którym wszelkie istotne decyzje podejmowane są wraz z zaangażowanymi mieszkańcami.

Cele fundacji

Celem Fundacji Fenomen zgodnie z jej statutem jest przyczynianie się do społecznego, ekonomicznego, gospodarczego i kulturalnego rozwoju Łodzi i regionu łódzkiego, w szczególności poprzez:

  • tworzenie oraz wspieranie programów społecznych i gospodarczych, jak i innych działań i inicjatyw zakładających rozwój Łodzi oraz regionu łódzkiego, a także podnoszenie jakości życia mieszkańców,
  • wspieranie wszechstronnego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w tym wpieranie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, promocji i organizacji wolontariatu,
  • wspieranie rozwoju kultury i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego regionu,
  • wspieranie ochrony środowiska i rozwoju zrównoważonego transportu,
  • wspieranie promocji Łodzi i regionu łódzkiego,
  • wspieranie rozwoju turystyki oraz wypoczynku, w tym dzieci i młodzieży, 
  • wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, 
  • wspieranie nauki, edukacji, oświaty i wychowania.

Długofalowym celem działalności fundacji jest zbudowanie silnego, nowoczesnego społeczeństwa łodzian, którzy będą świadomi wyjątkowości miasta, w którym żyją - społeczeństwa prawdziwie obywatelskiego, czującego związek ze swoim miejscem zamieszkania i biorącego na siebie odpowiedzialność za jego kształt.

Działania fundacji

Fundacja prowadzi działania w wielu dziedzinach takich jak: 

Kultura, historia i wspólne dziedzictwo Łódzi to wszystko, co czyni miasto wyjątkowym oraz coś co trzeba zrozumieć. Od 1 stycznia 2015 roku organizacja codziennie publikuje "kartkę z kalendarza", która zawiera nie tylko pomysł dla mieszkańców Łodzi, informacje o wschodzie i zachodzie słońca, ale także fakty historyczne dotyczące miasta Łodzi: kiedy urodził się Ślepy Maks, kiedy Bałuty przyłączono do Łodzi, kiedy rozpoczęto budowę pierwszej elektrowni, kiedy na łódzkich ulicach pojawiły się latarnie, a kiedy sygnalizacja świetlna, kiedy postawiono kolejne rzeźby na szlaku Łodzi Bajkowej itd.

Fundacja dba o to, co nas otacza, co każdy z nas widzi i z czym obcuje oraz pragnie uporządkowania tej sfery naszego życia. Organizacja na prośbę mieszkańców, którzy własnymi siłami chcieli poprawić wygląd swojego podwórka, wsparła inicjatywę i stała się opiekunem projektu. W ramach projektu stworzono ogród na podwórku przy ul. Kościelnej 4 - posadzono ponad 80 roślin, założono oświetlenie, zamontowano system nawadniania ogrodu, a także przygotowano teren pod postawienie pergoli oraz rusztowania dla roślin pnących. Wszystkie działania były zainicjowane i wykonywane przez samych mieszkańców. Przy okazji realizacji zadania, w kamienicy wdrożona została również selektywna zbiórka odpadów i przeprowadzone zostały spotkania integracyjne dla mieszkańców.

Fundacja chce, aby obywatele mieli większą świadomość swoich praw i skutecznie dopominali się ich przestrzegania. Jednym z zakończonych projektów jest Biblioskan, który realizowany był w latach 2014-2016 w ramach programu "Obywatele dla Demokracji". Jak napisano na stronie inicjatywy, projekt miał na celu monitoring łódzkich bibliotek publicznych w zakresie wykonywania powierzonych im zadań publicznych (głównie obsługi użytkowników i udostępniania zbiorów oraz prowadzenia działalności informacyjnej). Monitoring obejmował kontrolę najważniejszych aspektów funkcjonowania sieci bibliotek publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania praw czytelników i sposobu wydatkowania publicznych pieniędzy. W oparciu o wyciągnięte wnioski stworzone zostały rekomendacje, będące podstawą do usprawnienia działań sieci bibliotek publicznych w Łodzi.

Fundacja działa również na rzecz poprawy transportu pieszego, rowerowego oraz wspiera pasażerów komunikacji zbiorowej. Fundacja stworzyła kampanię AutoSTAĆ, która ma na celu udowodnienie, że obecnie posiadanie samochodu nie jest niczym ekskluzywnym, a jeżdżenie nim po centrum miasta to marnotrastwo.



Fundacja prowadzi także odpłatną działalność pożytku publicznego - organizuje szkolenia, warsztaty, prelekcje, audyty, badania czy kampanie społeczne i edukacyjne.

Fenomen Organizacją Pożytku Publicznego

W 2018 roku fundacja uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), uzyskując prawo do pozyskiwania 1% podatku. W ten sposób można wesprzeć działania fundacji - wystarczy w formularzu PIT wpisać KRS: 0000327680.

Wyświetlenia: 398

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz