Schronisko "Na Paluchu" w Warszawie

Miasto: Warszawa
Data utworzenia: 30 maja 2022 13:01

Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie to jednostka budżetowa m.st. Warszawy działająca od 2001 roku. Jest to największa tego typu instytucja w Warszawie. Na co dzień przebywa tam około 540 psów i 160 kotów. Co miesiąc schronisko przyjmuje pod swój dach około 300 zwierząt. W najtrudniejszym okresie od 2010 do 2011 roku przebywało tam ponad 2 400 zwierząt. Teren schroniska obejmuje 3 hektary powierzchni, a zatrudnionych etatowych pracowników jest łącznie 63. Studenci z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW oraz uczniowie techników weterynaryjnych mogą pogłębiać tam swoją wiedzę na praktykach. Budżet Schroniska na 2018 rok wynosił 9 800 000 zł.



Misja schroniska brzmi: "Chronimy bezdomne zwierzęta, stwarzamy im drugą szansę. Wiemy, że czują."

Schronisko obejmuje:

  • Biuro Przyjęć i Adopcji Zwierząt, 
  • Szpital dla psów, 
  • Szpital koci, 
  • Kwarantannę dla psów, 
  • Pawilony dla zwierząt, 
  • Schronisko tymczasowe.

"Ochota na kota" to punkt adopcyjno-informacyjny schroniska „Na Paluchu” mieszczący się przy ul. Grójeckiej 79 w Warszawie. Mieszka tam kilkanaście kotów, które są widoczne zza witryny lokalu. Mieszkańcy mogą też wejść do środka, pogłaskać i osobiście poznać charakter pupili. Miłośnicy podglądają codzienne życie mruczących czworonogów także w internecie. Inicjatywa ma na celu promowanie adopcji zwierząt. Na miejscu jest również opcja dokonania wszystkich formalności i przygarnięcia kociaka do swojego domu. Prowadzone są tam również zajęcia dla dzieci i młodzieży. 



Godziny otwarcia:  poniedziałek–piątek 12-17, sobota–niedziela 10-15 
Zapisy na zajęcia edukacyjne odbywają się mailowo - koty@napaluchu.waw.pl lub telefonicznie - 604 866 488

Schronisko promuje adopcję zwierząt również poprzez akcje takie jak: kącik behawiorysty, grę edukacyjną i zajęcia edukacyjne oraz przez media społecznościowe i współprace z osobami rozpoznawalnymi.

Jak mogę pomóc?


Przede wszystkim największą pomoc niosą wolontariusze. Bez nich funkcjonowanie schroniska byłoby trudne. Istnieje 20 grup wolontariuszy (19 z nich zajmuje się psami, natomniast jedna grupa kotami). Wolontariusze odpowiadają nie tylko za spacery, ale także za promocję swoich podopiecznych i realizację procesów adopcyjnych. „Na Paluchu” wolontariat nie jest jedynie dodatkowym elementem funkcjonowania schroniska – jest jego sercem i wizytówką. Poza pracą bezpośrednio związaną ze zwierzętami wolontariusze angażują się w akcje edukacyjne dotyczące zapobiegania bezdomności, dobrostanu zwierząt oraz relacji ludzko-zwierzęcych. 

Ze schroniskiem współpracuje również w ramach wolontariatu wielu fotografów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Fotowolontariusze robią zdjęcia nie tylko w schronisku, ale także na różnych wydarzeniach, w których udział biorą psy. Zdjęcia wykorzystywane są na stronie schroniska i portalach społecznościowych w ogłoszeniach dotyczących poszczególnhych zwierząt. Ponadto wybrane zdjęcia wykorzystywane są też w materiałach promocyjnych: billbordach, ulotkach czy kalendarzach.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: https://napaluchu.waw.pl/jak-pomoc/fotowolontariat/.

Oprócz pomocy bezpośredniej społeczność może pomagać poprzez darowizny oraz dary rzeczowe. Schronisko przyjmuje karmę, koce, smakołyki, zabawki i wiele innych drobiazgów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko można oddać, a lista potrzebnych rzeczy znajduje się na stronie schroniska: 

Materiały źródłowe

Wyświetlenia: 540

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz