Tablica sąsiedzka

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 30 sierpnia 2022 22:37

Tablica sąsiedzka jest miejscem wymiany ogłoszeń, komunikatów, informacji lokalnych dla mieszkańców i szerszej społeczności lokalnej - sklepikarzy, aktywistów czy przedstawicieli instytucji. Jest ona zaproszeniem do włączenia się w proces wymieniania się informacjami między mieszkankami i mieszkańcami, którzy dotychczas tego nie robili lub którym nie wystarczają istniejące kanały komunikacyjne. Taka tablica może zawisnąć lub stanąć na osiedlu lub podwórku, najlepiej w pobliżu lokalnej instytucji lub punktu handlowego, gastronomicznego czy usługowego. Inicjatywa ma być uniwersalnym, prostym i niedrogim w produkcji nośnikiem, możliwym do dostosowania do lokalnych warunków.

Pozwolenia i zgody

Przed powieszeniem tablicy należy wziąć pod uwagę wszystkie instytucje i osoby, które mogłyby być zainteresowane inicjatywą (np. właściciele sklepu, na którego ścianie zawiśnie tablica czy przedstawiciele spółdzielni). Powinni oni wyrazić na to zgodę. Najlepiej jest podpisać prosty dokument lub dostać pisemną zgodę, aby był dowód na to, że tablica została powieszona za zgodą zainteresowanych osób.

Opiekunowie

Tablica powinna mieć swoich lokalnych opiekunów. Co 2-3 dni osoby te, przy okazji codziennych sprawunków, patrzyłyby co się dzieje na tablicy oraz usuwały nieadekwatne i wulgarne treści czy zdejmowały nieaktualne ogłoszenia. Wygląd tablicy powinien być uporządkowany tak, aby zachęcać do zaznajomienia się z informacjami na niej zawartymi.

Kontakt

Tworząc tablicę sąsiedzką warto założyć jej adres mailowy. W ten sposób każdy będzie mógł zgłosić swoją uwagę czy zażalenia. E-mail byłby przeznaczony tylko do spraw związanych z tablicą, więc wszystkie wiadomości byłyby uporządkowane w jednym miejscu i nie gubiłyby się w prywatnych wiadomościach opiekunów. Dane do logowania przekazywane są kolejnym opiekunom. Adres e-mail powinien być umieszczony w widocznym miejscu na tablicy.

Reguły i komunikaty

Trzy podstawowe zasady funkcjonowania tablicy sąsiedzkiej to:

  • Szanujmy się i przestrzegajmy prawa.
  • Promujmy biznes i inicjatywy lokalne.
  • Dbajmy o wygląd tablicy. 

Warto też skupić uwagę na tym, jak długo dane ogłoszenia powinny wisieć - decyzja zależy od społeczności.

Animowanie i zarządzanie treściami

Polecane jest, aby tablica była miejscem wymiany treści, które pobudzą komunikację i zachęcą lokalną społeczność do interakcji. Mogą to być życzenia urodzinowe, pozdrowienia, podziękowania, przepisy - wszystko jest dobrym pomysłem. Dobrze też wspomnieć o tablicy lokalnym instytucjom tak, aby mogły się ogłaszać na tablicy (ważne, aby ich plakaty nie zdominowały tablicy).

Zrób to sam i modułowość

Przykład tablicy sąsiedzkiej może stanowić poniższy projekt warszawskiej tablicy, który został stworzony w sposób modułowy, tak aby każda społeczność mogła sama dopasować jej format do potrzeb. Otwory nawiercone na całej powierzchni tablicy pozwalają zamontować na niej wieszaki, koszulki pleksi, klipsy czy kołki drewniane w dowolnym układzie. Załączony schemat i specyfikacja techniczna umożliwiają zamówienie tablicy w profesjonalnej firmie lub w warsztacie stolarskim, ale także ułatwiają samodzielne wykonanie tablicy w domowym lub ogólnodostępnym warsztacie.



Tablica sąsiedzka – schemat i specyfikacja techniczna

Wyświetlenia: 426

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz