Alternatywny Cypel

Miasto: Hel
Autor artykułu:
Data utworzenia: 17 kwietnia 2023 14:12

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Alternatywny Cypel (AC) to grupa osób, którym nie jest obojętny los miasta położonego na "Początku Polski" i które aktywnie działają na rzecz promowania historii i kultury regionu, a w szczególności miasta Hel. Grupa została założona w 2011 roku przez ludzi o różnych zainteresowaniach, ale dzielących jedną pasję - miasto Hel i wszystko, co z Nim związane. Zakres ich działania jest bardzo szeroki i trudno przypisać go do jednej konkretnej kategorii, choć największa część działalności skupia się wokół promocji lokalnej kultury Półwyspu Helskiego oraz szerzenia wiedzy o historii miasta Hel. Ponadto jeden z większych projektów stowarzyszenia o nazwie "Morskie Tajemnice", prowadzony przez oceanografkę Annę Bloch, porusza kwestie ekologii Morza Bałtyckiego, a także ochrony środowiska morskiego na lądzie. Poza tym Alternatywny Cypel zapewnia przestrzeń do dyskusji dla mieszkańców Helu i stanowi reprezentację głosu tutejszej ludności na przykład w komunikacji z samorządem lokalnym. Dodatkowo AC działa na rzecz równości, tolerancji i walki z dyskryminacją. 

Główne projekty Stowarzyszenia

Makabra XX wieku

Jeden z najbardziej znanych projektów AC to bunkier "Makabra XX wieku", który jest w głównej mierze wystawą tematyczną, która przybliża życie w trakcie II wojny światowej przeciętnemu odbiorcy. Znaleźć tam można interaktywną ekspozycję, miejscami bardzo szokującą, przeznaczoną dla osób o mocnych nerwach. Jak samo stowarzyszenie podkreśla, wystawa ma na celu przybliżyć emocje i uczucia towarzyszące ludności cywilnej na terenach objętych wojną, takie jak strach czy przerażenie i pokazać, jak niebezpiecznym i budzącym respekt wydarzeniem powinna być wojna. "Makabra XX wieku" wiąże się niejako z lokalną historią miasta, ponieważ to właśnie na Półwyspie Helskim odgrywały się jedne z najbardziej krwawych walk podczas pierwszej fazy II Wojny Światowej. Obrona Helu trwała aż 32 dni i był to dramat ludzki dla ogromnej części ludności lokalnej. Projekt jest sposobem upamiętnienia tamtych wydarzeń i podtrzymania pamięci o Obrońcach Helu. Wielka część historii Mierzei Helskiej wiąże się bezpośrednio z tamtymi wydarzeniami - Stowarzyszenie Alternatywny Cypel doskonale wykorzystuje kontrowersję do tego, aby ta część historii była wiecznie żywa, a jednocześnie przestrzegała ludzi, jak straszna jest wojna.

Morskie Tajemnice

Kolejny projekt stowarzyszenia to "Morskie Tajemnice". Główną częścią tego przedsięwzięcia jest również wystawa, ale tym razem przede wszystkim oceanograficzna. Można tam bliżej poznać morskie życie Bałtyku, kulturę rybacką miasta i wiele więcej. Ponadto projekt to również warsztaty edukacyjne poruszające tematy ekologiczne oraz związane z florą i fauną polskiego morza. Bałtyk i rybołówstwo to nieodzowna część kultury miasta Hel i dobrym pomysłem jest, aby mieszkańcy i turyści mogli bliżej poznać tę część lokalnego świata. Dodatkowo w ramach "Morskich Tajemnic" odbywają się m.in. spacery przyrodnicze, podczas których można poszerzyć wiedzę na temat ochrony środowiska, zarówno tego morskiego, jak i lądowego, o które wszyscy powinni dbać, chociażby ze względu na wyjątkowość przyrody Półwyspu Helskiego i jego okolic. 

Helskie Forum Obywatelskie

Stowarzyszenie AC zajmuje się także zapewnieniem przestrzeni do dialogu i zachęceniem lokalnej społeczności do udziału w życiu publicznym. Projekt o nazwie "Helskie Forum Obywatelskie" to cykliczne spotkania, mające na celu dyskusję na tematy związane z demokracją, współpracą z samorządem czy innymi dotyczącymi tutejszych obywateli. Taka forma partycypacji społecznej jest istotna zwłaszcza w takich rozmiarów małej miejscowości, ponieważ daje poczucie mieszkańcom, że ich głos faktycznie się liczy. Fakt, że AC reprezentuje interes społeczeństwa w komunikacji z władzami miasta pomaga mieszkańcom w walce o swoje sprawy.

Podsumowanie

Podsumowując, pozytywnym zjawiskiem jest pojawiający się miejski aktywizm i wzrost zaangażowania społecznego mieszkańców w mniejszych miejscowościach. Warto promować swoją kulturę, a kiedy towarzyszą temu postulaty proekologiczne oraz walka o dobro mieszkańców to jest to zawsze warte pochwały. Miejmy nadzieję, że w najbliższej przyszłości zobaczymy więcej takich inicjatyw nie tylko w Helu, ale i innych małych i większych miastach.

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 240

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz