BOOKCROSSING

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 20 maja 2022 05:47

Punkty wolnej wymiany książek

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku i nazwana została bookcrossingiem, który polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych oraz specjalnie do tego przeznaczonych półkach, stolikach, regałach, gablotach, biblioteczkach plenerowych itp., po to, aby znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Tego typu działania mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

Jak poprawnie skorzystać z bookcrossingu?


Książkę należy zarejestrować na stronie bookcrossing.pl i wpisać jej tytuł do bazy. Następnie należy postępować zgodnie z wyświetlającą się instrukcją. Każda publikacja uzyskuje unikalny numer BIP, który ułatwia identyfikację i umożliwia śledzenie jej późniejszej wędrówki. Wpisywanie kolejnych etapów drogi, jaką pokonuje książka nie jest skomplikowane – zajmuje około minuty i warto poświęcić na to swój czas, ponieważ tego typu działanie pozwala odkrywać, czy dana książka opuściła miasto, województwo, a niekiedy nawet granice kraju.

Statystyki

Aktualnie wiadomo, że na pewno po 132 krajach podróżuje co najmniej 12 226 380 mln tomów, które uwolniło ponad 1,8 mln czytelników (dane z dnia 22.11.2017, www.bookcrossing.com). W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się 60 022 użytkowników, a w oficjalnym obiegu jest 300 232 książek (dane z dnia 22.11.2017). 

Przydatne informacje

Materiały źródłowe

Wyświetlenia: 361

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz