Fundacja "Szarża pod Krojantami"

Miasto: Chojnice
Autor artykułu:
Data utworzenia: 24 stycznia 2024 00:02

Geneza

Szarża pod Krojantami to wydarzenie z okresu II Rzeczpospolitej. Bitwa miała miejsce 1 września 1939 roku, dokładnie wtedy, gdy rozpoczęła się inwazja armii niemieckiej na Polskę, co wiązało się z rozpoczęciem II wojny światowej. Oddział 18. Pułku Ułanów Pomorskich, dzielnie odpierał ataki armii niemieckiej wyposażonej w nowoczesne, jak na tamte czasy, jednostki pancerne. Polscy ułani wykazali wielkie bohaterstwo blokując oraz spowalniając lepiej zorganizowanego przeciwnika. 

Tradycja

1 września każdego roku, rozpoczynając od 1966 roku, organizowane są obchody Szarży pod Krojantami. Zostały one zainicjowane poprzez żyjących w tamtym czasie Ułanów oraz dyrektor szkoły w Nowej Cerkwi, Panią Kazimierę Szark. Od 2001 roku odbywa się inscenizacja bitwy organizowana przez Polski Klub Kawaleryjski oraz Fundację "Szarża pod Krojantami". Obchody odbywają się corocznie w pierwszą niedzielę września. Inscenizacja jest swego rodzaju wisienką na torcie w całych obchodach, poprzedzona jest chociażby mszą świętą, składaniem kwiatów na pomniku znajdującym się przy drodze krajowej nr 22 na odcinku Chojnice-Czersk na wysokości skrzyżowania na Krojanty i Nową Cerkiew, koncertem orkiestry wojskowej czy występami artystycznymi. Obchody "Szarży pod Krojantami" zrzeszają uczestników z całej polski i Europy, m.in. weteranów wojennych czy "Ułanów" biorących udział w bitwie w 1939 roku.

 

Pomnik pamięci poległym w szarży z 18. Pułku Ułanów Pomorskich


Źródło: 
https://www.wizjalokalna.pl/b-nie-bedzie-inscenizacji-szarzy-pod-krojantami-b-art43224

Scena z inscenizacji "Szarży pod Krojantami"

Źródło: 
https://www.zawszepomorze.pl/szarza-pod-krojantami-tym-razem-bez-walki-ale-z-pokazami

Fundacja "Szarża pod Krojantami"

Fundacja ma na celu działania na rzecz utrwalania dotychczasowego dorobku upamiętniającego szarżę pod Krojantami i tradycje kawalerii polskiej oraz popularyzowanie wiedzy o tradycjach kawalerii polskiej poprzez wydawnictwa związane z dziejami kampanii wrześniowej. Fundacja oprócz wspomnianej inscenizacji organizuje również między innymi konferencje popularnonaukowe. Współpraca z miastem Chojnice pozwala dodatkowo na promocję ziemi chojnickiej, w szczególności jej walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych w Polsce i za granicą.

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 82

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz