Light Move Festiwal w Łodzi

Miasto: Łódź
Data utworzenia: 13 czerwca 2022 16:30

Festiwal Światła w Łodzi

Festiwal Światła (lub Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła w Łodzi) to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Jest ono organizowane przez władze miasta oraz fundację Lux Pro Monumentis od 2011 roku. W 2022 roku motywem przewodnim inicjatywy było „Przebudzenie”.

 

Głównym celem wydarzenia jest promowanie potencjału twórczego i kulturowego. Dzięki inicjatywie można zobaczyć zakątki oraz budynki w Łodzi w zupełnie innej odsłonie. Festiwal łączy twórczość łódzką z elementami sztuki wizualnej, a także z ruchem, dynamiką, światłem i muzyką. Taka świadomość użycia światła nocą uwydatnia i uatrakcyjnia Łódź na tle Polski oraz Europy. Festiwal idealnie wpisany jest w miejski krajobraz ułożony niczym mozaika kultur i stylów architektonicznych. Na przestrzeni minionych lat cieszył się on uznaniem nie tylko wśród łodzian, ale również wśród wszystkich Polaków, którzy na nim byli, o czym świadczy zdobyta nagroda „Najlepszego produktu turystycznego”.

LMF jest organizowany raz do roku, każdej jesieni, zazwyczaj na koniec września. Trwa on przez trzy dni - piątek, sobotę i niedzielę. Wydarzenie jest ogólnodostępne i darmowe dla wszystkich. Według danych z 2019 roku w dniach organizacji festiwalu projekcje ogląda każdego dnia około 850 tys. osób.

Koncepcja projektu polega na podświetleniu kolorowymi iluminacjami kilkudziesięciu zabytkowych kamienic w centrum Łodzi. Wyświetlane są one w formie mappingu w technologii 2D/3D. Są to zazwyczaj kilkuminutowe animacje dostosowane do architektonicznych detali zabytków. Widowisko festiwalu jest uzupełnione przez wielkoformatowe projekcje. Najczęściej instalacje świetlne rozciągają się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej: w parkach miejskich, woonerfach, pasażach, na kamieniach, kościołach czy teatrach. 

W zakładce "Przydatne informacje" znajduje się link do mapy Light Move Festival 2021 w formacie PDF.  

Plakat Light Move Festival 2022

Historia Light Move Festival

Z inicjatywą projektu wyszli na początku Norbert Wasserfutha-Grzybowski i Beata Konieczniak w 2009 i 2010 roku. Idea ich pomysłu polegała na wykorzystaniu potencjału XIX-wiecznej industrialnej łódzkiej architektury i nadaniu jej nowego charakteru dzięki mediom światła. Już w lutym 2011 roku powstała fundacja Lux Pro Monumentis, czyli „światło dla zabytków”. Tego samo roku został zorganizowany pierwszy łódzki festiwal światła.


Jak wziąć udział w organizacji?

Co roku przed LMF organizowany jest konkurs w formule open call. Ma on format ogólnoświatowy i polega na tym, że kandydaci chcący wziąć udział w łódzkim festiwalu zgłaszają swoje pomysły na projekcje świetlne. Projekty można składać w czterech kategoriach: projekcje wielkoformatowe, projekty przestrzenne, debiuty lub eksperyment oraz w kategorii specjalnej - mapping architektoniczny. 



Często zdarza się również, iż dana projekcja jest wzbogacana o pokazy taneczne lub muzykę graną na żywo. Należy jednak pamiętać, że w tych dniach niektóre z ulic są zamknięte, natomiast duża liczba uczestników wydarzenia zgromadzonych w jednym miejscu wymaga obecności służb medycznych. Zachęca się więc młodzież posiadającą doświadczenie do zgłaszania się w wolontariacie.     

Wyświetlenia: 657

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz