Łódź Design Festiwal

Miasto: Łódź
Data utworzenia: 07 sierpnia 2022 00:28

Charakterystyka

Łódź Design Festiwal od 2007 roku stanowi przestrzeń do wymiany doświadczeń dla projektantów i firm. Odbywa się wówczas przegląd trendów oraz prezentacja koncepcji i wizji. Wydarzenie organizowane jest przez fundację Łódź Art Center, która za cel obrała sobie wparcie dla sektora kreatywnego oraz stworzenie możliwości skupienia liderów branży wraz z odbiorcami kochającymi design. Główne centrum festiwalowe zlokalizowane jest w Fabryce Sztuki w Łodzi, w pofabrycznym Art Inkubatorze. Oprócz tego wiele wystaw, prezentacji czy instalacji artystycznych można dostrzec na terenie całego miasta.

Festiwalowi towarzyszą dwa wydarzenia: konkurs make me! oraz plebiscyt must have.

Program wydarzenia

  • Temat przewodni - główne wystawy i wydarzenia, komentarz do najważniejszych wyzwań współczesnego świata, 
  • Konkurs make me! - wyłonieniu najlepszych projektów młodych twórców towarzyszy wystawa, 
  • Plebiscyt must have - wraz z wystawą honoruje się najlepsze krajowe wdrożenia użytkowe,
  • Archiblok - blok prezentacji eksperckich i dyskusji, poświęcony palącym tematom z dziedziny architektury i urbanistyki, 
  • Edukreacja - dedykowana rodzinom z dziećmi strefa zabawy i nauki,
  • Open Programme - nabór skierowany przede wszystkim do instytucji, kuratorów, artystów i projektantów.

Make me!

Międzynarodowy konkurs wzorniczy wyłania najlepsze prace młodych twórców. Ma on prognozować nadciągające trendy oraz odważne idee. Pozwala finalistom wypromować się poprzez liczne wystawy i publikacje, otwiera przed nimi szereg nowych możliwości, a przede wszystkim pozwala zaistnieć w środowisku projektowym. Podczas ŁDF 2022 nagroda pieniężna wynosiła aż 60 000 zł. Jury dobierane jest w taki sposób, by zachować różnorodność zainteresowań, więc w konkursie udział mogą brać projekty eksperymentujące z materiałami czy szukające nowej interpretacji dotychczasowych funkcji.

Must have

Plebiscyt organizowany od 2011 roku wyróżnia najlepsze polskie wdrożenia. Znak jakości stanowiący rekomendację konsumencką promuje dobry, polski design. Można się nim posługiwać w kraju i poza jego granicami. Dzięki współpracy producenta z projektantem umożliwia promocję produktów będących efektem ich współpracy, a co za tym idzie, wsparcie sektora kreatywnego. 


W trakcie trwania pandemii podczas edycji w 2021 roku wystawa nie została odwołana. Wielu projektantów i producentów zostało pozbawionych możliwości dotychczasowego funkcjonowania, więc organizatorzy wyszli naprzeciw ich potrzebom i zorganizowali prezentację 50-ciu wyróżnionych produktów w przeszklonych pawilonach na rynku Manufaktury.

Wyróżnieni w plebiscycie otrzymują limitowaną statuetkę must have zaprojektowaną przez Bartka Mejora, znak must have, którym mogą się bezterminowo posługiwać oraz możliwość udziału w wystawie must have.

Wyświetlenia: 575

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz