Stowarzyszenie "Ku pamięci"
O stowarzyszeniu
Głównym celem Stowarzyszenia "Ku pamięci" działającym na terenie miasta Sosnowiec jest dbanie o dziedzictwo kultury miasta i regionu, a w szczególności ochrona zabytkowych nagrobków na sosnowieckich cmentarzach oraz innych nieruchomych dóbr kultury o charakterze sakralno-historycznym. Stowarzyszenie powstało w 2020 roku z inicjatywy sosnowieckiego posła Mateusza Bochenka i od tej pory prężnie działa dbając o zapomniane pomniki i nagrobki na sosnowieckich cmentarzach.
Źródło grafiki: https://sosnowiec.wyborcza.pl/
Działania Stowarzyszenia
Stowarzyszenie koordynuje możliwość "adopcji" sosnowieckich, zaniedbanych grobów w celu opieki nad nimi przez chętne osoby postronne. Organizuje także kwesty na rzecz zbiórki środków na restaurację zabytkowych, pięknych, zniszczonych zębem czasu nagrobków ludzi ważnych i zasłużonych (często zapomnianych) dla miasta Sosnowiec. Do tej pory zbierane były pieniądze na groby: pierwszego prezydenta wolnego miasta Sosnowca, architekta miejskiego – Dankowskiego, nauczyciela – Tabacznikowa i Żołnierza 1 kampanii – Pawła Anszted.
Kwesta 2021
W 2021 roku zbierano środki na remont pomnika Stefana Mrokowskiego - pierwszego, po odzyskaniu niepodległości, prezydenta Sosnowca. Pomnik znajduje się na cmentarzu przy ul. Smutnej w Sosnowcu. Członkowie Stowarzyszenia i wolontariusze kwestowali na pięciu miejskich cmentarzach, podczas weekendu z okazji Święta Zmarłych. Puszki dla kwestujących przygotowali uczniowie z niepełnosprawnością z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, którzy na co dzień pomagają także w biurze poselskim. Kwestujący zebrali hojne datki w kwocie 19 462 zł, które zostały przekazane na renowację pomnika.
Źródło grafiki: https://otososnowiec.pl/
Jak wesprzeć działania?
Zaangażować się w działalność Stowarzyszenia może każdy mieszkaniec Sosnowca czy okolicznych miast - wystarczy skontaktować się z członkami Stowarzyszenia, aby objąć patronatem jeden z zapomnianych grobów, zostać wolontariuszem czy po prostu wesprzeć Stowarzyszenie datkiem podczas corocznej kwesty na cmentarzach (dane kontaktowe zamieszczono poniżej).
Źródło zdjęcia: https://sp3.sosnowiec.pl/
Przydatne informacje
- Adres e-mail: stowarzyszenie.ku.pamieci@gmail.com
- Numer telefonu: +48 512 124 998