Tu było, tu stało
Data utworzenia: 27 maja 2022 21:52
Przemiany architektoniczne i urbanistyczne Warszawy na przestrzeni lat
Tu było, tu stało to projekt miejski, skupiający swoją działalność wokół szerzenia wiedzy i utrwalania w pamięci historii warszawskich budowli wyburzonych lub przekształconych po 1989 roku,
a także przemian zachodzących w przestrzeni miejskiej stolicy na przełomie lat. Inicjatywa zajmuje się zarówno tym, co "było i stało", jak i obiektami, które powstały w danym miejscu w wyniku zachodzących przekształceń. Głównym celem inicjatywy jest stworzenie interaktywnej mapy na bieżąco aktualizowanej i udostępnionej do użytku publicznego online. Na podstawie analiz historycznych dokumentowana jest dynamika ewolucji struktury miejskiej w kontekście całej stolicy. Mapie towarzyszy internetowy katalog oraz baza informacji i zdjęć o każdym z oznaczonych, zazwyczaj zabytkowych, nieistniejących już w dawnej formie obiektów. Na mapie można odnaleźć m.in. takie budowle jak Supersam, Fabryka Kamlera, Pawilon Chemia czy Parowozownia. "Tu było, tu stało" opublikowało również trzy mapy papierowe, zatytułowane "Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r." wydane przez Stowarzyszenie Masław.
Inicjatywa zapoczątkowana została w 2010 roku i od kilkunastu lat skutecznie zajmuje się zarówno dokumentowaniem przemian architektonicznych i urbanistycznych, jak również prowadzeniem działań w czynny sposób edukujących i angażujących społeczność stolicy w szerzeniu świadomości na temat historii i wagi dawnych obiektów dla dziedzictwa narodowego. "Tu było, tu stało" aktywnie walczy o poprawę jakości przestrzeni w stolicy, ubiegając się o status zabytków dla powojennej architektury, której grozi niefortunna modernizacja lub całkowite usunięcie, m.in. podczas akcji "Nie dla wyburzenia pawilonu Syreniego Śpiewu” czy chroniąc poszczególne zabytki powojennego modernizmu. Organizuje również debaty, spotkania, angażuje się w konferencje o tematyce architektonicznej i urbanistycznej, a także nawiązuje współpracę z innymi projektami i instytucjami kultury ważnymi dla stolicy, do których należą m.in. Dom Spotkań z Historią, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zamek Królewski w Warszawie, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. "Tu było, tu stało" prowadzi także spacery miejskie oraz warsztaty architektoniczne pod okiem wykwalifikowanych specjalistów - architektów i historyków sztuki. Popularną inicjatywą realizowaną w ramach projektu jest również Społeczne Archiwum Warszawy, które polega na współdziałaniu z mieszkańcami i miłośnikami stolicy podczas tworzenia wirtualnego ogólnodostępnego archiwum fotografii miejsc i obiektów, którym grozi zapomnienie oraz publikacji powiązanej ze zdjęciami serii wywiadów z warszawiakami.
Źródło zdjęć: https://www.tubylotustalo.pl/
Przydatne informacje
- Strona internetowa: https://www.tubylotustalo.pl/
- Strona na facebooku: https://www.facebook.com/TuByloTuStalo/
- Mapa dawnych obiektów: https://www.tubylotustalo.pl/mapa-tbts
- Społeczne archiwum Warszawy: https://www.tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum-warszawy
- Kontakt e-mail: kontakt@tubylotustalo.pl
Materiały źródłowe
Wyświetlenia: 715
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz