Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki
Data utworzenia: 09 września 2022 01:45
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki to krajowa instytucja zajmująca się upowszechnianiem dokonań z zakresu szeroko pojętej sztuki współczesnej jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego. Organizowane zarówno w jej przestrzeni, w MPZ - Miejscu Projektów Zachęty, jak i na placu Małachowskiego przed instytucją, wystawy czasowe i wydarzenia poświęcone są sztuce XX i XXI wieku. Dzieła polskich i zagranicznych artystów prezentowane w około stuletnich wnętrzach nadają miejscu unikatowy klimat, zmieniający swoje oblicze wraz z kolejnymi wystawami.
W Zachęcie prezentowane są prace m.in. Pawła Althamera, Marlene Dumas, Luca Tuymansa, Jana Lebensteina, Zbigniewa Libery, Daniela Libeskinda, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Yayoi Kusamy, Niki de Saint Phalle, Wilhelma Sasnala, Aliny Szapocznikow czy Wolfganga Tillmansa. Instytucja znana jest również z regularnego organizowania szeroko dyskutowanych wystaw problemowych takich jak: Klasycy XX wieku, Rewolucje 1968, Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej, In God We Trust, Postęp i higiena, Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce czy Zaraz po wojnie. Część dzieł przygotowywanych na konkretne wystawy trafia po ich zakończeniu do kolekcji Zachęty. Galeria sztuki sprawuje opiekę merytoryczną i organizacyjną nad Pawilonem Polskim w Wenecji podczas Biennale Sztuki i Biennale Architektury.
Zachęta posiada również bogatą ofertę edukacyjną, skierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych zwiedzających. Instytucja jest odpowiedzialna za liczne publikacje na temat sztuki współczesnej, zarówno w formie książek, artykułów, jak i publikacji cyfrowych. Od 2011 roku w ramach projektu Otwarta Zachęta na licencjach Creative Commons dostępne są bezpłatnie różnorodne materiały dokumentacyjne, edukacyjne, a także większość publikacji. Specjalna oferta kierowana jest również do szkół. Instytucja organizuje dla grup zorganizowanych specjalne spotkania z edukatorkami i edukatorami zarówno podczas wystaw, jak i w formie wirtualnej. Liczne twórcze działania realizowane są w oparciu o tradycyjne i zdalne metody kształcenia, a do ich wykorzystania zazwyczaj wymagane są proste, łatwe do zorganizowania materiały plastyczne. Warsztaty zawsze dopasowywane są do indywidualnych potrzeb danej grupy odbiorców. Głównej instytucji towarzyszy również Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, które dba o realizację celów instytucji również poza granicami stolicy, m.in. na Dolnym Śląsku.
Źródło grafiki: https://zacheta.art.pl/pl
Przydatne informacje
- Lokalizacja: pl. Stanisława Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
- Godziny otwarcia: wt-nd 12:00-20:00
- Aktualne wystawy: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy
- Aktualne wydarzenia: https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz
- W czwartki wstęp wolny, cennik na pozostałe dni: https://zacheta.art.pl/pl/wizyta/zaplanuj-wizyte#ticket
- Księgarnia internetowa: https://zacheta.art.pl/pl/e-sklep
- Kontakt: tel. 225 569 651, e-mail: informacja@zacheta.art.pl
Materiały źródłowe
Wyświetlenia: 420
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz