ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

Miasto: Warszawa
Data utworzenia: 20 maja 2022 05:33

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury to wspólne przedsięwzięcie Urzędu m.st. Warszawy i OW SARP, promujące architekturę i rozwój gospodarczy. Pawilon jest miejscem dyskusji o architekturze i potencjale gospodarczym Warszawy. Umożliwia wymianę idei, poglądów oraz koncepcji projektowych pomiędzy branżystami, wykładowcami, studentami i specjalistami spoza dziedziny architektury. Miejsce posiada bogatą ofertę wystawienniczą, a cyklicznie odbywają się tu m.in. wykłady dotyczące przestrzeni miejskiej, dyskusje na temat jakości życia w mieście, prezentacje innowacyjnych projektów gospodarczych, warsztaty kreatywne i wiele innych inicjatyw, kierowanych nie tylko do ludzi  z branży architektonicznej. 


Program wydarzeń prezentowanych w ZODIAKU kształtowany jest przez m.st. Warszawa we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz licznymi partnerami z obszaru kultury i biznesu. W ramach działalności przestrzeni gospodarczej istnieje możliwość skorzystania z sali wielofunkcyjnej dla maksymalnie 75 osób, wyposażonej w ścianę wizyjną, rzutnik z ekranem oraz mobilny ekran, a także z miejsca przeznaczonego dla kameralnych spotkań dla maksymalnie 10 osób, wyposażonego w ekran do prowadzenia prezentacji oraz sprzęt do wideokonferencji.

Pawilon do dziś stanowi jeden z lepszych przykładów warszawskiego powojennego modernizmu. Został on oddany do użytku w 1968 roku, i mimo że na przestrzeni lat uległ on pewnym modyfikacjom, główna idea architektoniczna obiektu została podtrzymana. Wewnątrz Zodiaku znalazły się dwa elementy nawiązujące do oryginalnych składowych pawilonu. Pierwszy z nich to wieńczący budynek neon z charakterystyczną gwiazdką. Pierwotnie został on zaprojektowany przez prof. Jana Bogusławskiego i stanowił element kompozycji, oplatającej cały budynek baru Zodiak. Odtworzenie obiektu zostało powierzone pracowni Jacka Hanaka, który pracował wcześniej przy oryginalnej konstrukcji. Drugim elementem charakterystycznym jest natomiast zdobiąca klatkę schodową mozaika „Kosmos”, zaprojektowana przez Magdalenę Łapińską-Rozenbaum. Nawiązuje ona do mozaiki Marii Leszczyńskiej, pokrywającej niegdyś ścianę tarasu pawilonu. Odzyskane fragmenty stłuczki szklanej z pierwotnej mozaiki zostały uzupełnione materiałem pozyskanym w ten sam sposób – wykorzystano odpady z huty szkła, co stanowi zarówno odniesienie do technik i materiałów stosowanych przez artystów w latach 50. i 60. XX wieku, jak i promowanie idei recyklingu. Ważna jest także sama lokalizacja ZODIAKU – Pasaż Wiecha, który stanowi centralny punkt miasta o znaczeniu kulturalnym i społecznym.

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 407

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz