15-minutowe miasto
Idea
Koncepcja urbanistyczna 15-minutowego miasta polega na założeniu, że wszystkie istotne punkty służące do zaspokajania potrzeb mieszkańca są w odległości 15-minutowego spaceru od domu. Do rozpowszechnienia pomysłu przyczyniła się paryska mer Anne Hidalgo, która postulowała ideę w swojej kampanii wyborczej.
Cechy 15-minutowego miasta
Punkty, do których powinniśmy dotrzeć w przeciągu kwadransa zgodnie z koncepcją to: apteka, sklep spożywczy, poczta, kawiarnia, szkoła, park oraz inne punkty usługowe. Taką przestrzeń miejską cechują cztery główne komponenty:
- różnorodność (zabudowy i kulturowa),
- digitalizacja,
- bliskość (czasowa i przestrzenna),
- gęstość (liczba osób na metr kwadratowy).
Tworzenie miast 15-minutowych to świetne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska. Bliskie usytuowanie takich punktów motywuje mieszkańców do rezygnacji z samochodu na rzecz spaceru czy przejażdżki na rowerze, co ma przełożenie na aktywniejszy tryb życia i zdrowie. Zlokalizowane tuż przy inwestycji np. przedszkole, przychodnia czy sklep pozwala mieszkańcom na lepiej zorganizowany tryb życia i przyczynia się do oszczędności czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na dojazd oraz poszukiwanie miejsca parkingowego. Przyczynia się to również do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla w powietrzu oraz innych zanieczyszczeń.
Promotorka idei 15-minutowego miasta w Paryżu, Anne Hidalgo, uwolniła nadbrzeże Sekwany od ruchu samochodowego. W efekcie udało się na nowo zazielenić część przestrzeni miejskiej zajmowanej dotąd przez auta. W Paryżu została rozbudowana m.in. sieć ścieżek rowerowych. W ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza mieszkańcy mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Obecnie w stolicy Francji obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów generujących duże ilości zanieczyszczeń.
Koncepcja, oprócz zalet środowiskowych, posiada również zalety społeczne. Mieszkańcy, którzy zamieszkiwaliby takie miasta, byliby bardziej przywiązani do bliskich obszarów oraz mniej skłonni do przemieszczania się po całym mieście. Zapewniałoby to tworzenie ścisłych społeczności, zawiązywanie relacji i chęć zadbania o przestrzeń.
Przydatne informacje
- https://www.15minutecity.com/ - projekt urbanisty Dana Luscher'a, czynnie działającego na rzecz wprowadzenia idei do miast