Connected City (miasto spójne)

Miasto: ogólnoświatowe
Data utworzenia: 10 września 2022 23:54

Czym jest miasto spójne?

Connected city, czyli miasto spójne, to wizja i idea miasta współczesnego, która odpowiada w sposób racjonalny, daleki od utopii, na bieżące potrzeby z uwzględnieniem przyszłych miejskich wyzwań. Jej pierwociny można znaleźć w pracy R. Cowan z 1997 roku, ale podstawą do uszczegółowienia teorii miasta spójnego jest z pewnością Nowa Karta Ateńska z 2003 roku. Zaprezentowała ona szereg konkretnych postulatów, przygotowanych na podstawie analiz stanu ówczesnej urbanistyki europejskiej, którymi kierować powinno się nowoczesne projektowanie miast. 

Główne postulaty miasta spójnego:

  • 1. SPÓJNOŚĆ W CZASIE - miasta powinny kontynuować historyczne kierunki rozwoju przestrzennego i pielęgnować dziedzictwo kulturowe, które odgrywa kluczową rolę w budowaniu tożsamości lokalnej i utrzymaniu charakteru miejsca, a także ciągłości pokoleniowej. Ważne jest podkreślenie miasta jako elementu europejskiej sieci miast, ciągłego, policentrycznego układu pokrywającego coraz większą część starego kontynentu.
  • 2. SPÓJNOŚĆ SPOŁECZNA - miasta powinny równoważyć cele i potrzeby różnorodnych grup społecznych, w szczególności dostarczając usługi, jak np. transport publiczny. Troską i ochroną objąć należy wielokulturowość europejskich miast. Czynnikiem decydującym w utrzymaniu spójności społecznej jest budowanie trwałego, międzypokoleniowego i szerokiego zaangażowania obywatelskiego.
  • 3. SPÓJNOŚĆ EKONOMICZNA - gospodarka miast musi zmierzyć się z wyzwaniami, które przynosi globalizacja oraz coraz szersza specjalizacja. Źródłem sukcesu z pewnością będą przede wszystkim zasoby ludzkie, w szczególności wiedza. Rozwój gospodarczy będzie bezpieczny tylko wtedy, kiedy różnorodność produkcji będzie współgrała z konkurencyjnością. Miasta europejskie czeka spójne zsieciowane, które odmieni przepływ ludzi, idei, towarów i usług. 
  • 4. SPÓJNOŚĆ ŚRODOWISKA - w procesie adaptacji do nowych warunków kluczowa będzie efektywność energetyczna miast. Ekonomia ośrodków zurbanizowanych powinna dążyć do samowystarczalności i oszczędzania nieodnawialnych zasobów. Środowisko przyrodnicze musi zostać zakonserwowane dla przyszłych pokoleń, a usługi ekosystemowe miejskiej zieleni mają zapewniać zdrowe życie w pięknym krajobrazie.
  • 5. SYNTEZA PRZESTRZENNA - miasta kształtowane są przez powiązania funkcjonalne, których skutkiem są powiązania przestrzenne - ważne, aby szanowały one granice obszarów chronionych. Osiągnąć to można jedynie przez renesans projektowania urbanistycznego.
Wyświetlenia: 601

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz