DUOPOLIS Łodzi i Warszawy

Miasta: Łódź, Warszawa
Data utworzenia: 10 września 2022 23:52

O pomyśle

Idea Duopolis Łodzi i Warszawy narodziła się już w latach 90. XX wieku. W tamtych czasach jednak marzenie o konglomeracie gospodarczym skupiającym dwa duże miasta w samym centrum Polski było przedwczesne, ponieważ miasta te dopiero szukały swojego miejsca w demokratycznym kraju, świeżo po transformacji. Ponadto nie było obopólnej potrzeby, aby zrealizować projekt takich gabarytów. Dwadzieścia lat później, w 2019 roku, pomysł został ponownie podjęty podczas regionalnej konferencji Property Forum przeprowadzonej w Łodzi. Brali w niej udział przedstawiciele wielu branż z różnych gałęzi gospodarki. Ci nastawieni entuzjastycznie do projektu widzą potencjał w stworzeniu centralnego supermiasta z potencjałem ludzkim sięgającym 5 milionów mieszkańców, które byłoby w stanie konkurować z gwałtownie rozwijającym się Śląskiem, mogącym niedługo przyćmić wartość Warszawy pozostawionej samej sobie.

W jaki sposób osiągnąć takie zamierzenie?

Pierwszym krokiem do sprawniejszej współpracy między śródmieściami obu miast, oddalonymi od siebie przecież aż o 130 kilometrów, byłaby rozbudowa infrastruktury i stworzenie lepszego połączenia komunikacyjnego. Dlatego eksperci są zgodni, że konieczne będzie wybudowanie linii kolejowej łączącej dwie aglomeracje przechodzącej przez Centralny Port Komunikacyjny. Oprócz tego, dużą rolę odegra łódzki tunel średnicowy, który realizował będzie wszystkie połączenia kolejowe przez centrum Polski. Ostatnim punktem będzie wybudowanie dodatkowego pasa na autostradzie A2. Gdy komunikacja zostanie usprawniona, ważne będzie zwiększenie współpracy między uczelniami Łodzi i Warszawy w celu kształcenia specjalistów pod kątem zapotrzebowania pracodawców. Ostatnim aspektem koniecznym dla realizacji projektu jest atrakcyjność obu miast. Wydarzenia kulturalne organizowane w Warszawie zawsze będą na wyższym poziomie, ale mogą być uzupełniane mniejszymi wydarzeniami, bez zasięgu globalnego, organizowanymi w Łodzi, które skierowane będą do bardziej lokalnej społeczności. 

Podstawa do osiągnięcia tych celów, czyli mnogość powiązań społecznych i kontaktów międzyludzkich między stowarzyszeniami i firmami od lat rośnie i sprawia, że Łódź oraz Warszawa nieodwracalnie kierują się w stronę silnej współpracy. 

Wady i zalety

Niewątpliwie Łódź na chwilę obecną skorzystałaby na projekcie bardziej niż stolica. Stworzenie duopolis dałoby jej szansę na wyjście z zapaści, w której znajduje się już od czasów transformacji i odnalezienie swojej własnej drogi, polegającej na współpracy z mazowiecką metropolią. Dzięki możliwości szybkiego dostania się do stolicy, łodzianie mogliby z mniejszymi oporami podejmować pracę w stolicy, a mieszkańcy Warszawy znaleźliby tańsze miejsca zamieszkania na dynamicznie rozwijającym się rynku nieruchomości na terenie Łodzi.

Dla samej Warszawy duopolis będzie okazją, aby konkurować gospodarczo z innymi dużymi europejskimi miastami. Projekt ten ma jednak swoje problemy, a główną z nich jest to, że Łódź i Warszawa są centrami administracyjnymi różnych województw. Jeśli łączenie ich w ramach duopolis oznacza przenoszenie np. niektórych instytucji państwowych ze stolicy do centrum Łodzi i łączenie organów administracyjnych miast, to nasuwa się pytanie czy uda się efektywnie zarządzać dwoma województwami naraz jednym organem władzy. Poza tym nie wiadomo, jak idea duopolis wpłynie na społeczeństwo. Może się na przykład okazać, że łodzianie nie znajdą swojego miejsca w stolicy, a dzięki tańszym nieruchomościom Łódź stanie się jedynie sypialnią dla mieszkańców Warszawy.

Wyświetlenia: 710

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz