Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF)

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 20 kwietnia 2022 15:40

Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) to pojęcie, które dotyczy relacji zachodzących między miastem a jego otoczeniem. Pojawia się w literaturze polskiej i zagranicznej od lat, choć nie zawsze pod tą samą nazwą. 
W literaturze wymieniano zbliżone pojęcia m.in. obszary ekonomiczne, rynkowe bądź handlowe miasta [Gerard, 1958], [Huff, 1963], [Fox i Kumar, 1965], [Berry, 1967], [Smart, 1974].


MOF, mimo zbliżonego znaczenia do wyżej wymienionych pojęć, ma swoje korzenie w koncepcji dziennego systemu miejskiego Berry'ego [1973], który sprowadza się do określenia obszaru wokół miasta, a konkretnie jego zasięgu determinowanego przez jego codzienne powiązania.  

Według Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju [2030] miejski obszar funkcjonalny to: miasto wraz z jego strefą zewnętrzną, która poprzez gęstą sieć powiązań tworzy z miastem funkcjonalnie "jeden organizm" – intensywnych powiązań i relacji. Wynika z tego, jaką wagę przywiązuje się do powiązań społecznych, gospodarczych, infrastrukturalnych stanowiących miarę strefy funkcjonalnej. 

Przykłady Miejskich Obszarów Funkcjonalnych:

  • Obszar funkcjonalny zlokalizowany wzdłuż autostrady A-1 w subregionie zachodnim górnośląskim (grupa 8 gmin-liderów: miasto Rybnik, miasto Żory, miasto Jastrzębie-Zdrój, gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny, gmina Godów, gmina Gorzyce, gmina Mszana oraz gmina Świerklany),
  • Identyfikacja OSI w województwie warmińsko-mazurskim,
  • Miejski Obszar Funkcjonalny Chorzów-Ruda Śląska-Świętochłowice.

Materiały źródłowe

Wyświetlenia: 996

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz