Nowa Emilia w Warszawie

Miasto: Warszawa
Data utworzenia: 03 maja 2022 14:42

Dom Meblowy

Budowa modernistycznego budynku Domu Meblowego „Emilia” przy ul. Emilii Plater 51 w Warszawie zakończyła się w 1969 roku. Projekt Hanny Lewickiej, Mariana Kuźniara i Czesława Wagnera uważa się za jedno z najwybitniejszych dzieł epoki. Szklana elewacja pozwalała oglądać wystawione na witryny meble ze wszystkich stron.

Pawilon Emilia w latach 70-tych 
Źródło: Wikimedia Commons

Od 2008 roku gmach pełnił, do swojej rozbiórki w 2016 roku, funkcję siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Miejsce „Emilki” zastąpić ma wkrótce wieżowiec.

Nowa Emilia

Uchwalony w 2010 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustanowił między Parkiem Świętokrzyskim a Pałacem Kultury „strefę lokalizacji pawilonu ogrodu zimowego”. Wkrótce zostać ma ona wypełniona przez zrekonstruowany pawilon dawnego domu meblowego, w którym znajdzie się m.in. przestrzeń usługowa oraz, przede wszystkim, ogólnodostępna oranżeria. Projekt opracowało w 2016 roku biuro BBGK Architekci.

W 2019 roku inwestycja podpięta została pod koncepcję Nowego Centrum Warszawy. W następnym roku ogłoszone zostało postępowanie na znalezienie prywatnego partnera miasta do rekonstrukcji budynku, odbędzie się ona bowiem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Kilka miesięcy później podano do wiadomości pięć firm, z którymi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta prowadzi negocjacje: Warbud PPP 1, Hochtief PPP Inwestycje Polskie 2, Budimex C, „Fort Traugutta” oraz NDI Projekt 102. Mimo że postępowanie nie dobiegło jeszcze końca, to oddanie Nowej Emilii do użytku przewiduje się na koniec 2023 roku. Prywatny inwestor pokryć ma koszty budowy, zyskując jednocześnie czasowe prawo do późniejszego zarządzania i czerpania zysków z pawilonu, pod warunkiem utrzymania ogólnodostępności oranżerii.

Wizualizacje Nowej Emilii


Źródło: 
Strona projektanta

Wyświetlenia: 716

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz