Plac Poli Negri (Pięciu Rogów)

Miasto: Warszawa
Data utworzenia: 01 września 2022 21:41

Przebudowa placu zrealizowana została w ramach ogłoszonego w 2019 r. programu Nowego Centrum Warszawy.

Rys historyczny

Plac Poli Negri to tak naprawdę skrzyżowanie ulic: Szpitalnej, Zgody-Brackiej, Kruczej i Chmielnej w Śródmieściu Warszawy. Jeszcze przed II wojną światową było to jedno z najruchliwszych miejsc w Warszawie, co zawdzięczało obecności licznych usług oraz swojej lokalizacji. Plac uzyskał swoją obecną, najbardziej ogólną, formę po wojnie, kiedy to przebito do niego od południa ulicę Kruczą, a dawną kamienicę u zbiegu ulic Szpitalnej i Zgody zastąpiono dominującym nad otoczeniem, relatywnie wysokim blokiem.

Źródło: Domena publiczna

Koncepcja i kontrowersje

W 2016 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania skrzyżowania o nieoficjalnej nazwie „Plac Pięciu Rogów”. Wyniki ogłoszono jeszcze w tym samym roku. Zwyciężyła koncepcja Kacpra Ludwiczaka. Na placu pojawić się miała mała architektura, przede wszystkim ławki, a nowe szpalery drzew podkreślać miały układ komunikacyjny miejsca.



Wokół zwycięskiej pracy narosły jednak kontrowersje. Ich źródłem było przede wszystkim pokrycie niemal całej powierzchni betonowymi płytami. Projektowi zarzucano „betonozę”, miasto argumentowało jednak swoją decyzję dominującą funkcją komunikacyjną placu. 

Źródło: plac5rogow.pl

Przebudowa i zmiana nazwy

Przebudowę placu rozpoczęto w marcu 2021 roku na podstawie projektu wykonawczego autorstwa pracowni architektonicznej WXCA opartego o koncepcję z 2016 roku. Plac otwarto w lipcu 2022 roku.



26 sierpnia 2022 roku Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę o formalnym przekształceniu skrzyżowania w plac i nadania mu patronki Poli Negri.

Czystość placu

Niemal dwumiesięczne (01.09.2022) użytkowanie placu ujawniło jeszcze jedną jego wadę – skłonność do zabrudzeń. Okazało się, że na wielkich, betonowych płytach z łatwością osadza się brud. Miasto początkowo powstrzymywało się od czyszczenia placu powołując się na art. 4 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Mówi on, że obowiązek utrzymania publicznych chodników w czystości spoczywa na właścicielach przyległych nieruchomości. Ostatecznie jednak miasto zgodziło się wyczyścić plac.

Wyświetlenia: 640

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz