Poznańska Mapa Barier
Projektowanie uniwersalne
Projektowanie uniwersalne, zwane także projektowaniem dla wszystkich (ang. universal design), to podejście do projektowania produktów, budynków i otoczenia, które ma na celu uwzględnienie potrzeb i możliwości jak największej liczby użytkowników, niezależnie od ich wieku, płci, zdolności czy rozmiaru. Projektowanie uniwersalne ma na celu stworzenie produktów i otoczenia, które są łatwe w użyciu i dostępne dla wszystkich, bez konieczności stosowania specjalnych dostosowań lub modyfikacji.
Poznańska Mapa Barier
W dużych miastach coraz częściej można napotkać chodniki, sygnalizację świetlną oraz inne obiekty małej architektury, które są zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie osobom z niepełnosprawnościami. Takie działania poprawiają komfort życia zarówno mieszkańców, jak i turystów - czy to niewidomych czy poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest to bardzo dobry krok w stronę dostępności miejskiej bez ograniczeń, która jest istotna w tworzeniu przestrzeni miejskiej.
Działania związane z poprawą dostępności mają miejsce również w Poznaniu. Jednak wciąż istnieją pewne ograniczenia w przestrzeni miejskiej, które od wielu lat pozostają niezmienne. Z pomocą przychodzą członkowie Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2014 roku, po nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Inwestycje dla Poznania powstaje Poznańska Mapa Barier. Inspiracją dla projektu była Warszawska Mapa Barier. Jest to projekt mający na celu ukazanie nierównej dostępności przestrzeni publicznej w Poznaniu, głównie dla osób z niepełnosprawnościami. Celem tej koncepcji jest również uświadomienie przyszłych projektantów przestrzeni miejskiej o problemie i zwróceniu uwagi na
projektowanie uniwersalne.
Nieprzerwanie od 2014 roku studenci należący do koła naukowego minimum dwa razy w roku udają się na spacer inwentaryzacyjny po wyznaczonym terenie i poszukują barier, które się pojawiły, pozostały w stanie niezmienionym lub zostały usunięte. Do barier, które zaznaczane na mapie należą m.in. przeszkody na drodze w postaci np. słupa czy remontu, nieodpowiednia nawierzchnia, czyli chociażby wystający korzeń, który zniszczył chodnik lubo nieodpowiednie przejście dla pieszych. Te trzy bariery są najczęściej odnajdywane podczas inwentaryzacji. Wszelkie postępy zostają naniesione na mapę, która jest tworzona w Google Maps. Można ją znaleźć na stronie AKNGP, dzięki czemu jest ogólnodostępna dla każdego.
Poznańska Mapa Barier na chwilę obecną obejmuje prawie całe miasto Poznań, co pokazuje duże zaangażowanie studentów w powierzone im zadanie i jednocześnie pokazuje z jakimi problemami osoby niepełnosprawne zmagają się w życiu codziennym. Z upływem lat można zaobserwować jednak coraz więcej tzw. zielonych barier, czyli barier, które zostały naprawione. Pokazuje to, że taka mapa ma sens, ponieważ władze miasta uwzględniają te bariery jako element konieczny do poprawy przy remontach przeprowadzanych w mieście. Prace nad mapą cały czas trwają, a studenci myślą nad dalszym rozwojem tego projektu, który pokazuje, ile tak naprawdę jest jeszcze do poprawy, aby Poznań mógł być nazywany miastem dostępnym dla każdego.
Przydatne informacje
- Link do Poznańskiej Mapy Barier: https://www.google.com/maps/d/u/2/viewer?mid=1xEprC-GxxickX5uO-eHj7mPR6vA&ll=52.407829403532375%2C16.92697197062376&z=14