Prototypowanie urbanistyczne

Miasto: ogólnoświatowe
Data utworzenia: 10 września 2022 22:39

Prototypowanie urbanistyczne to specjalny rodzaj procesu projektowania i wdrażania zmian w przestrzeni, w którym decydującą i podstawową rolę odgrywa potencjalny lub dotychczasowy użytkownik terenu poddawanego przeobrażeniu. Każda zmiana jest przed zastosowaniem jej dla całego projektu sprawdzana w rzeczywistej skali. Dane rozwiązanie może być też od początku wypracowywane w drodze eksperymentu.

Zasada działania

Prototypowanie może dotyczyć nowych ławek, placów zabaw, zieleni czy wydarzeń społecznych i kulturalnych. Przykładowo, w nowoprojektowanym lokalnym skwerze, w ramach prototypowania, można na pewien czas nie budować utwardzonych ścieżek, aby dowiedzieć się jakimi trasami najczęściej poruszają się niczym nieograniczeni mieszkańcy. Po określonym czasie projektanci przetwarzają dane, a więc np. ślady zrobione przez mieszkańców na trawie i na tej podstawie proponują docelowy układ ścieżek. Następnie podobnie można projektować miejsca siedzące, punkty usługowe itd.

Prototypowanie społecznie angażujące

Prototypowanie urbanistyczne polega na wprowadzaniu stopniowo elementów zmieniających otoczenie, w silnym porozumieniu z użytkownikami, a następnie ich długofalową weryfikację i adaptację do wyników prowadzonych obserwacji. Mieszkańcy testują zaprezentowane zmiany, a następnie w sposób zazwyczaj nieformalny, jak najwygodniejszy, ich uwagi są przekazywane projektantom, aby skorygować realizowany projekt. Jest to proces dłuższy od standardowego, ale efekty są trwalsze dzięki silnemu zaangażowaniu mieszkańców oraz dokładnemu dopasowaniu realizacji do potrzeb. Silniejsza więź pozytywnie wpływa na obywatelskie postawy ochrony i opieki nad bliskimi mieszkańcom terenami. Lokalna społeczność z powodzeniem może również zostać włączona w proces prototypowania, wprowadzania własnoręcznie tymczasowych, testowych rozwiązań, czemu towarzyszyć mogą pikniki sąsiedzkie, koncerty lub konkursy.

Przykłady zastosowania

W ramach programu "Coraz lepszy Kamionek" warszawskie podwórko w kwartale ulic Grochowskiej, Terespolskiej i Stanisława Augusta zostało eksperymentalnie poddane prawdziwemu prototypowaniu urbanistycznemu.

Międzynarodową platformą prezentującą rozwiązania prototypowania urbanistycznego i urbanistyki taktycznej jest Urb-I, na którego stronie można zobaczyć np. rozwiązania wprowadzane w Sao Paulo.

Wyświetlenia: 539

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz