Soft city (miasto życzliwe)

Miasto: ogólnoświatowe
Data utworzenia: 09 września 2022 09:24

O koncepcji

Koncepcja "miasta życzliwego" została stworzona przez Davida Sima, który jest dyrektorem kreatywnym i partnerem w biurze architektonicznym Gehl Architects. Autor bada metodologię budowania większej gęstości i zróżnicowania środowiska urbanistycznego z uwzględnieniem ludzkiej skali oraz postuluje, by nie szukać ratunku dla miast w nowoczesnych technologiach, ale bardziej przychylnie spojrzeć na proste rozwiązania, skupione na człowieku. Koncepcja opiera się m.in. na dziewięciu kryteriach przyjaznego dogęszczania zabudowy.

Dziewięć kryteriów przyjaznego dogęszczania

  • Różnorodność form zabudowy - gęsto zabudowane formy urbanistyczne powinny zawierać duży wybór różnych typów obiektów (różne rodzaje budynków, kubatur, kształtów, wymiarów) blisko siebie. Warto też zwrócić uwagę na różne formy własności tych budynków i ich przeznaczenie.
  • Różnorodność przestrzeni zewnętrznych - gęste formy urbanistyczne powinny uwzględniać różne rodzaje przestrzeni zewnętrznych położonych w bezpośredniej bliskości. Pozwoli to na wydzielenie przestrzeni na strefy bardziej prywatne i publiczne oraz umożliwi społeczeństwu wybór, w jaki chcą spędzać czas i w czyim towarzystwie. Przykładem może być rozdzielenie strefy dla dzieci i osób starszych.
  • Elastyczność - gęsta i zróżnicowana forma urbanistyczna powinna być elastyczna i reagować na zmiany. Przestrzenie powinny być wielofunkcyjne, a dostęp do budynków powinien być nieutrudniony. Budynek powinien mieć możliwość rozbudowy w ramach potrzeby i posiadać dużo pomieszczeń gospodarczych (poddasza, przybudówki, piwnice), które można w różny sposób zaadaptować.
  • Ludzka skala - forma urbanistyczna powinna być tak dogęszczona, aby budynki poprzez swoje wymiary i detale umożliwiły mieszkańcom komfort i dobre samopoczucie. Budynki powinny mieć mniejsze wymiary i posiadać maksymalnie do 6 kondygnacji. Przestrzenie powinny być mniejsze i bardziej "skondensowane" co pozwoliłoby na przemieszczanie się pieszo. Ważne jest, aby najbliższe otoczenie angażowało wiele zmysłów poprzez różne faktury, kolory czy wzory.
  • Dostępność dla pieszych - dostępność polega na możliwości szybkiego przemieszczania się przy jak najmniejszym wysiłku. Dotyczy to samego budynku (parter powinien zajmować dużą część całego budynku), jak i miejsc publicznych. Ważne są szerokie chodniki oraz zachowanie ich ciągłości.
  • Poczucie kontroli i przynależności - forma urbanistyczna powinna umożliwiać ludziom sprawowanie kontroli nad przestrzenią. Przestrzenie powinny być w jasny sposób podzielone na prywatne i publiczne. Dodatkowo taka przestrzeń powinna pomagać w orientowaniu się w terenie.
  • Przyjemny mikroklimat - wykorzystanie architektury do stworzenia przyjemnego mikroklimatu pozwala ludziom spędzać więcej czasu na dworze. Niektóre przestrzenie zewnętrzne powinny być osłonięte lub zamknięte.
  • Ograniczony ślad węglowy - architektura powinna wykorzystywać mniej zasobów na etapie budowy oraz użytkowania. Dzięki mniejszym wymiarom budynku można wykorzystywać naturalne światło i wentylacje. Ważnym punktem jest też styl życia, czyli np. przemieszczanie się pieszo lub na rowerze.
  • Większa bioróżnorodność - forma urbanistyczna powinna być domem dla przyrody. Ważna jest wielość mniejszych zielonych przestrzeni. Dodatkowo mniejsza skala całego kwartału pozwala na łatwiejsze zarządzanie wodą czy gospodarowanie deszczówką. 

Podsumowanie

  • Od wielkiej skali przejść do małej skali.
  • Od otwartej przestrzeni do przestrzeni wydzielonej (podwórka).
  • Od piętrowego układu duplikowanych funkcji do zróżnicowanych warstw.
  • Od wolnostojących form do połączonych.
  • Od jednej funkcji do wielofunkcyjności.
  • Od rozproszonych i wymagających dojazdu do skupionych w zasięgu spaceru.

Książka "Soft city", polskie tłumaczenie - "miasto życzliwe"

Przydatne informacje

Materiały źródłowe

Wyświetlenia: 1193

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz