Ustawa krajobrazowa

Miasta: ogólnopolskie, Kraków
Data utworzenia: 14 maja 2022 12:34

O ustawie

Ustawa krajobrazowa to dokument, który reguluje kwestie związane z lokalizacją ogrodzeń, obiektów małej architektury oraz różnego typu reklam. Istnienie takiej ustawy daje możliwość posiadania uchwały krajobrazowej przez daną gminę i egzekwowania przepisów na poziomie lokalnym. 



Ustawa „krajobrazowa” to potoczna nazwa tego dokumentu. Jego oficjalna nazwa to „Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu”. Jednakże przyjęło się nazywanie jej ustawą krajobrazową, ponieważ jej zapisy odnoszą się właśnie do szeroko rozumianego krajobrazu.

Ustawa krajobrazowa w swoim zakresie ustala zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń - ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Jest aktem prawa miejscowego, a jej zapisy dotyczą zarówno istniejących już obiektów, jak i dopiero powstających. Ustawa krajobrazowa jako pierwsza podaje definicje takich słów jak: reklama, tablica reklamowa, urządzenie reklamowe, szyld, krajobraz i krajobraz priorytetowy.

O ustawę krajobrazową starano się od lat. Jej wprowadzenie zaproponował w 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski. Dokument w dostępnej dziś wersji tworzono około trzech lat. Uchwalono go 24 kwietnia 2015 roku, obowiązuje zaś od 17 sierpnia 2015 roku. Wprowadzenie ustawy krajobrazowej wiązało się ze zmianami w innych ustawach. Dokumentami, które uległy w związku z tym zmianie są następujące ustawy:

Wraz z wprowadzeniem ustawy krajobrazowej usunięto jeden z artykułów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Usunięty fragment dawał możliwość określania zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że od chwili powstania ustawy krajobrazowej, rady gmin nie mogą określać wyżej wymienionych zasad i warunków w podstawowych dokumentach planistycznych.



Ustawa krajobrazowa pozwala gminom na stanowienie uchwał krajobrazowych. Daje to samorządom, ale również i mieszkańcom, możliwość co do decydowania, w jakiej przestrzeni chcą mieszkać. Na kształt uchwały mieszkańcy mają wpływ m.in. poprzez konsultacje społeczne, które według ustawy muszą odbyć się w procesie uchwalania dokumentu regulującego krajobraz na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego.

Ustawa krajobrazowa w Krakowie

Efekty ustawy i uchwał krajobrazowych widać już w największych polskich miastach. Szczególny sukces uchwała odniosła w Krakowie. Weszła ona tam w życie 1 lipca 2020 roku i od tamtego czasu miasto uporało się z wieloma uciążliwymi dla miejskiej estetyki szyldami, banerami i billboardami. Według uchwały, miasto podzielone jest na trzy strefy określające zasady sytuowania urządzeń reklamowych. Do 1 lipca 2022 roku właściciele urządzeń reklamowych mieli czas, aby dostosować się do nowych zasad - od tego momentu miasto nakłada mandaty na spóźnialskich. Kara za 1m2 szyldu, tablicy reklamowej czy urządzenia reklamowego niezgodnego z zapisami uchwały krajobrazowej to 122 zł dziennie (z odsetkami).

Demontaż reklam przy Cmentarzu Rakowickim
Źródło: Kraków.pl/Bogusław Świerzowski

Kraków ułatwił właścicielom "reklam" sprawdzanie, czy ich szyld, baner lub billboard musi zostać usunięty lub zmieniony. Sprawdzić to można w specjalnym formularzu.

Wyświetlenia: 1669

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz