Innowacje antysmogowe

Miasta: ogólnoświatowe, ogólnopolskie, Katowice
Data utworzenia: 10 września 2022 17:39

Czym jest smog?

Smog, nazywany też często cichym zabójcą, jest niczym innym, jak mieszaniną trujących zanieczyszczeń w powietrzu, spowodowaną działalnością człowieka czy też niekorzystnymi, naturalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Nazwa tego zjawiska pochodzi od angielskich słów - smoke (dym) oraz fog (mgła). W skład smogu wchodzą m.in. takie związki chemiczne jak tlenki azotu, tlenki siarki, substancje stałe (pyły zawieszone oraz kancerogenne) oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. To właśnie te zanieczyszczenia osiadają w niższych warstwach atmosfery p

rzy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Kto odpowiada za smog?

Za ponad 50% emisji pyłów (PM10) i 87% emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu odpowiada spalanie węgla, drewna, a także odpadów w gospodarstwach domowych. 

Ponadto w polskich domach najpopularniejszym źródłem ciepła są piece oraz kotły, w których użytkownicy spalają niemal wszystko, co powoduje emisję dużej ilości pyłów, a także substancji rakotwórczych. 


Kolejnym istotnym aspektem jest fakt, że w Polsce przypada znacznie więcej samochodów na mieszkańców niż w innych miastach Europy Zachodniej. Za głównych "winowajców" przyczyniających się do powstania zjawiska smogu uważa się użytkowników starych samochodów z silnikami diesla.

Istotną rolę w powstawaniu smogu odgrywa także przemysł, przede wszystkim zakłady wytwórcze oraz elektrownie węglowe. 

Jak samorządy walczą ze smogiem?

Istnieją różne strategie walki ze smogiem, jednym z przykładów, jak można zapobiegać powstawaniu szkodliwych substancji, są Katowice, które znalazły się
 wśród 15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Postawiono tam na szereg inicjatyw łączących różnorodne podejścia do walki ze smogiem.

W 2019 roku ukończono tworzenie największego w Polsce systemu monitorowania zanieczyszczenia powietrza. W ramach europejskiego projektu AWAIR2, w stolicy Górnego Śląska zamontowano sieć czujników oraz ekranów zlokalizowanych w budynkach i instytucjach użyteczności publicznej, na których prezentowane są stężenia pyłów PM10 i PM2,5 oraz indeks jakości powietrza. Od 2018 roku władze miasta prowadzą też współpracę z Gliwicami, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla i partnerem technologicznym, wdrażając bezzałogowe statki powietrzne, tzw. drony do kontroli składu chemicznego dymu pochodzącego z kominów gospodarstw domowych, usprawniając proces wykrywania przypadków łamania przepisów antysmogowych.

Rola społeczności lokalnych w zwalczaniu problemu

Każdy, kto podejrzewa, że w danej lokalizacji spalane są niedozwolone materiały powinien to zgłosić Straży Miejskiej, która jest zobowiązana do przyjęcia zgłoszenia oraz przeprowadzenia dalszych czynności weryfikacyjnych (podstawę prawną stanowi art. 191 ustawy o odpadach).

Jak chronić się przed smogiem?

Aby uchronić się przed smogiem należy przede wszystkim regularnie sprawdzać poziom zanieczyszczenia, a także używać oczyszczaczy powietrza, unikać ruchliwych ulic oraz nosić maseczkę przeciwpyłową.

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 477

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz