Mapa Drzew Łodzi

Miasto: Łódź
Data utworzenia: 25 maja 2022 22:22

Logo Mapy Drzew Łodzi

Geneza

Inicjatorem powstania Mapy Drzew Łodzi był Szymon Iwanowski ze Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani, w którym to koordynował od 2017 roku grupę Społecznych Opiekunów Drzew. Strona oraz aplikacja pozwalająca inwentaryzować drzewa ruszyły 13 kwietnia 2022 roku. Uruchomieniu towarzyszyły tematyczne, edukacyjno-instruktażowe spacery oraz pomocne w zrozumieniu zasad inwentaryzacji ogólnodostępne filmy i Przewodnik po drzewach Łodzi. W nieco ponad miesiąc zinwentaryzowano 3 000 drzew.

Mapa Drzew Łodzi jest przełożeniem na polskie warunki podobnej inicjatywy ze Stanów Zjednoczonych - New York City Street Tree Map (Mapa drzew przyulicznych Nowego Jorku). Pozwala ona nie tylko zaangażować mieszkańców w opisywanie i monitorowanie stanu drzew, ale umożliwia również sprawdzenie wartości usług ekosystemowych, które zapewnia każdy ze zinwentaryzowanych "zielonych" obiektów. Nowojorski wzorzec łódzkiej mapy zgromadził w swojej bazie blisko 700 tysięcy drzew.

Projekt

Instrukcja dla inwentaryzatorów Mapy Drzew Łodzi

Podstawą działania projektu jest ogólnodostępna mapa, na którą każdy może nanosić informacje o inwentaryzowanym obiekcie. W celu dodania drzewa do mapy należy pobrać przygotowaną przez twórców aplikację, będąc na miejscu wypełnić ankietę z najbardziej podstawowymi pytaniami i gotowe. Przesyłane przez mieszkańców informacje są oczywiście weryfikowane.

Opis każdego z obiektów zawiera informacje o:

  • gatunku,
  • numerze identyfikacyjnym,
  • dacie inwentaryzacji,
  • wysokości drzewa,
  • obwodzie pnia, 
  • średnicy korony,
  • szacunkowym stanie zdrowia,
  • ciekawostkach związanych z gatunkiem.

Mapa została stworzona tak, aby zachęcać do eksploracji. Zinwentaryzowane drzewa można wyszukać według wielu dostępnych filtrów - wyświetlić wyłącznie kwitnące okazy, gatunki rodzime lub obce. Zaznaczone są również pomniki przyrody, a każde ze zinwentaryzowanych drzew posiada komentarz, czy rośnie na ubitej ziemi lub bezpośrednio w utwardzonej nawierzchni. Mapa Drzew Łodzi pozwala także na oznaczanie wyciętych obiektów. Ciekawą propozycją jest też podróżowanie po "osobliwych" okazach miejskiej zieleni.



Strona, aplikacja oraz materiały towarzyszące cechują się minimalistyczną, ale wyjątkowo estetyczną oprawą graficzną, są przygotowane z największą starannością oraz zapewniają intuicyjne i płynne działanie. 

Misja

Jak twierdzą autorzy Mapa Drzew Łodzi ma być przede wszystkim narzędziem wspierającym mieszkańców w opiece nad drzewami oraz w społecznej kontroli zarządców zieleni. Korzystając z mapy można poinformować o niepokojącym stanie, źle wykonywanych pracach lub uszkodzeniach konkretnego drzewa. Klikając przycisk „zgłoś drzewo” w aplikacji można zasygnalizować, że z konkretnym, posiadającym numer i lokalizację na mapie drzewem dzieje się coś złego. Informacja ta zostanie przekazana do zarządu zieleni. 


Twórcy chcą również poprzez mapę przypomnieć, że drzewa świadczą dla mieszkańców "specjalistyczne usługi" w postaci oczyszczania powietrza z substancji chorobotwórczych i alergenów, oczyszczania gleby z metali ciężkich, ochrony przed skwarem, podtopieniami i hałasem. Zyski te w przypadku Łodzi szacować można na kilkanaście milionów złotych rocznie. Dodatkowo wiele z zalet zieleni jest co do zasady bezcennych, nie do przeliczenia na pieniądze, np. wartość estetyczna lub cień w upalne, letnie popołudnie.

Plansza opisująca wybrane usługi ekosystemowe świadczone przez drzewa

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 759

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz