Polski Klub Ekologiczny

Miasta: ogólnopolskie, Kraków
Data utworzenia: 08 września 2022 01:28

Polski Klub Ekologiczny (PKE) to stowarzyszenie o zasięgu ogólnopolskim, działające od 1980 roku w Krakowie, a z czasem również w innych miastach: Warszawie, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Poznaniu, Gnieźnie, Krynicy-Zdroju, Gliwicach, Otwocku, Stalowej Woli oraz Tychach. Pierwszymi prezesami PKE byli profesorowie Tadeusz Przemysław Szafer i Stanisław Juchnowicz.


Pierwotna lokalizacja do dziś mieści w sobie Zarząd Główny, natomiast w pozostałych miastach znajdują się Okręgi i Koła odpowiedzialne za działania o zasięgu wojewódzkim i lokalnym. Wszystkie Okręgi mają osobowość prawną, natomiast Koła, będące jednostkami podstawowymi Klubu, wchodzącymi w skład Okręgów, nie mają obowiązku jej posiadania. Zasady funkcjonowania PKE są ściśle określone poprzez Statut, jednakowy dla wszystkich jednostek w całym kraju. 

Cele organizacji:

  • uznanie zrównoważonego rozwoju jako podstawę polityki społeczno-gospodarczej państwa,
  • ochrona środowiska, w tym ekologia rozumiana jako ochrona zwierząt, roślin i ochrona całego dziedzictwa przyrodniczego,
  • ochrona krajobrazu naturalnego i dziedzictwa kulturowego,
  • kształtowanie w społeczeństwie świadomości, że jakość życia zależy od racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi i zachowania równowagi między środowiskiem a rozwojem cywilizacji,
  • powszechna edukacja ekologiczna.

PKE należy do światowych oraz krajowych organizacji zajmujących się szeroko pojętą ochroną środowiska naturalnego i edukacją proekologiczną. Są to: Coalition Clean Baltic – Koalicja na rzecz Czystego Bałtyku, Friends of the Earth Europe – Przyjaciele Ziemi, Koalicja Klimatyczna, European Environmental Bureau w Brukseli oraz Koalicja Ratujmy Rzeki.

Działania PKE, w które mogą zaangażować się obywatele, prowadzone są w wielu różnych obszarach. Klub zajmuje się m.in. akcjami promocyjnymi, wydarzeniami, organizacją warsztatów, popularyzacją materiałów edukacyjnych i szeroko pojętymi działaniami propagującymi i wspomagającymi ochronę zwierząt, roślin, krajobrazu, wód, zdrowia, a także poświęconych ekologicznej urbanistyce, transportowi i komunikacji, polityce klimatycznej, elektronice, energetyce czy recyklingowi. 

Źródło grafiki: http://zgpke.pl/

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 578

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz