Porozumienie Burmistrzów na rzecz klimatu i energii
Porozumienie Burmistrzów to organizacja powstała w 2008 roku na obszarze Europy. Celem porozumienia jest sieciowanie włodarzy jednostek samorządu terytorialnego, które z własnej woli chcą uczestniczyć w realizacji celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej.
Logotyp Porozumienia Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii
Źródło: www.porozumienieburmistrzow.eu
Członkowie Porozumienia, po dołączeniu, zobowiązują się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku (zgodnie z unijnymi celami). Jednym z kroków do realizacji tego celu jest przyjęcie Planu Działań na rzecz Zrównoważonej Energii i Klimatu (SECAP). Jest to konkretne, polityczne zobowiązanie jednostki samorządu w formie strategicznego dokumentu, z którego co dwa lata należy zdawać sprawozdanie z realizacji.
Do Porozumienia można dołączyć jako:
- sygnatariusz – władze lokalne. W przypadku małych jednostek samorządu terytorialnego, mogą one zgłosić wspólny plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (zbiorowe zobowiązanie),
- koordynator – każdy podmiot władzy publicznej (regiony, obszary metropolitalne, związki władz, ministerstwa), który zobowiąże się do zapewnienia sygnatariuszom strategicznych wytycznych oraz wsparcia finansowego i technicznego,
- wspierający – organizacje non-profit promujące Porozumienie oraz wspierające członków Porozumienia w realizacji działań, do których się zobowiązali.
Obecnie Porozumienie działa na skalę globalną i skupia ponad 7 000 jednostek administracji z 57 krajów z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej oraz Azji.