Porozumienie Burmistrzów na rzecz klimatu i energii

Miasto: ogólnopolskie
Data utworzenia: 12 lipca 2022 10:24

Porozumienie Burmistrzów to organizacja powstała w 2008 roku na obszarze Europy. Celem porozumienia jest sieciowanie włodarzy jednostek samorządu terytorialnego, które z własnej woli chcą uczestniczyć w realizacji celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej.



Jest to oddolna inicjatywa mająca na poziomie lokalnym, spójnie z polityką UE, walczyć ze zmianami klimatu. Porozumienie Burmistrzów ma na celu przyspieszyć dekarbonizację jednostek, którymi administrują, wzmocnić ich odporność na zmiany klimatu oraz zapewnić mieszkańcom dostęp do zrównoważonej energii.

Logotyp Porozumienia Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii
Źródło: www.porozumienieburmistrzow.eu

Członkowie Porozumienia, po dołączeniu, zobowiązują się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku (zgodnie z unijnymi celami). Jednym z kroków do realizacji tego celu jest przyjęcie Planu Działań na rzecz Zrównoważonej Energii i Klimatu (SECAP). Jest to konkretne, polityczne zobowiązanie jednostki samorządu w formie strategicznego dokumentu, z którego co dwa lata należy zdawać sprawozdanie z realizacji.

Do Porozumienia można dołączyć jako:

  • sygnatariusz – władze lokalne. W przypadku małych jednostek samorządu terytorialnego, mogą one zgłosić wspólny plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (zbiorowe zobowiązanie),
  • koordynator – każdy podmiot władzy publicznej (regiony, obszary metropolitalne, związki władz, ministerstwa), który zobowiąże się do zapewnienia sygnatariuszom strategicznych wytycznych oraz wsparcia finansowego i technicznego,
  • wspierający – organizacje non-profit promujące Porozumienie oraz wspierające członków Porozumienia w realizacji działań, do których się zobowiązali.

Obecnie Porozumienie działa na skalę globalną i skupia ponad 7 000 jednostek administracji z 57 krajów z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej oraz Azji.



W Polsce do Porozumienia dołączyło już 84 włodarzy jednostek samorządu terytorialnego, w tym największe polskie miasta jak Warszawa czy Wrocław. Porozumienie obejmuje łącznie ponad 7 milionów mieszkańców.

Wyświetlenia: 624

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz