Projekt "Grow Green Wrocław"

Miasto: Wrocław
Data utworzenia: 27 sierpnia 2022 21:01

Celem projektu GrowGreen jest zademonstrowanie potencjału rozwiązań opartych na przyrodzie oraz zaangażowanie obywateli w projektowanie, które będzie spełniało ich potrzeby. Spodziewane skutki tego projektu to: zmniejszenie stresu cieplnego i powodzi, polepszenie środowiska dla lokalnej ludności, które zapewni im przyjemne miejsce do spotkań i zabawy, zwiększenie świadomości o rozwiązania oparte na przyrodzie i stworzenie strategicznej podstawy do dalszego rozwoju miasta. Lokalizacja realizacji projektu we Wrocławiu to rejon ulic Nowowiejskiej, B. Prusa, I. Daszyńskiego i Jedności Narodowej.

We Wrocławiu projekt składa się z dwóch części – przypomina kształtem skrzydła motyla. Pierwszy obszar (prawe skrzydło) to obszar Sępolna i części Biskupina – nazywane miastem ogrodem. W ramach projektu ma zostać zbadana ewolucja miasta-ogrodu, jak funkcjonuje po stu latach i z jakimi problemami się boryka. Drugi obszar (lewe skrzydło), to obszar Ołbina, czyli dzielnica z intensywną zabudową śródmiejską, gdzie mieszka wiele osób, które potrzebują kontaktu z zielenią w bliskim sąsiedztwie swojego domu. W ramach projektu na Ołbinie powstaną eksperymentalne rozwiązania tzw. parki kieszonkowe i zielona ulica, tworzące systemy mikrozieleni. Mają one wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców tego obszaru.

Zaangażowanie mieszkańców

1 etap - wybór mikrozieleni: mieszkańcy zgłaszali propozycje lokalizacji i rozwiązań poprzez stronę Internetową i dzięki temu można było skorzystać z ich wiedzy o lokalnych problemach. Głosowanie wykazało, jak bardzo mieszkańcy czują się zaangażowani i jak bardzo oczekują takich projektów. W sumie zgłoszono 129 propozycji. 


2 etap - współprojektowanie mikrozieleni: podczas tego etapu zostały utworzone grupy projektowe składające się z przedstawicieli specjalistów z różnych dziedzin, w tym architektów krajobrazu, urbanistów, naukowców środowiska, socjologów pracujących razem ze studentami ww. dziedzin oraz mieszkańców. 

3 etap – "dziedzictwo", chodzi o to, aby mieszkańcy opiekowali się powstałą zielenią, dbali o nią i czuli się za nią odpowiedzialni.

Wsparcie naukowe

1 etap - wybór lokalizacji i najlepsza konfiguracja systemu zostały dokonane przy współpracy z ekspertami w dziedzinie klimatologii, jakości powietrza, gospodarki wodnej, urbanistyki i architektury krajobrazu. 


2 etap -  eksperci nadzorowali prace projektowe w celu zapewnienia jak najlepszych funkcji środowiskowych i społecznych oraz oddziaływania systemu i jego wpływu na lokalne zwiększenie odporności na zmiany klimatu. 

3 etap – „dziedzictwo”: eksperci pomagali opracować rekomendacje i wytyczne w swoich dziedzinach oraz zadbali o integrację wyników projektu z programami nauczania akademickiego.

Harmonogram

2017 rok: Opracowanie wytycznych odnośnie nature based solutions na potrzeby projektowe. Pierwsze spotkania z mieszkańcami informujące o projekcie, celach, zasięgu oraz edukujące w zakresie 

nature based solutions.

2018 rok: Opracowanie badania dotyczącego miasta-ogrodu (Sępolno i część Biskupina). Prace projektowe z udziałem uprawnionych specjalistów, z włączeniem mieszkańców. 

2019 rok: Realizacja projektów pilotażowych. 

2020 rok: Rozpoczęcie monitoringu przez uczelnie. 

2022 rok: Zakończenie projektu.

Kluczowe wyniki

  • Projekty demonstracyjne, w tym siedem odnowionych dziedzińców i zielona ulica, zostały ukończone w listopadzie/grudniu 2019 roku. 
  • Podczas obfitych opadów deszczu w czerwcu 2020 roku ogrody deszczowe i zalewiska w projektach demonstracyjnych sprawdziły się, z powodzeniem przechowując odpływ.
  • Projekty demonstracyjne zostały opracowane wspólnie z obywatelami, w tym poprzez warsztaty i wydarzenia. 
  • Lokalni mieszkańcy wnieśli wkład w projekty rozwiązań opartych na przyrodzie, które są obecnie szeroko akceptowane i mile widziane.
Wyświetlenia: 546

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz