Stowarzyszenie Fauna i Flora Popowic
O stowarzyszeniu
Fauna i Flora Popowic jest to stowarzyszenie powołane przez mieszkańców osiedla Popowice we Wrocławiu we wrześniu 2019 roku. Od tej pory stowarzyszenie aktywnie działa i realizuje inicjatywy prowadzące do poprawy stanu osiedlowej fauny i flory, jednocześnie angażując do tego mieszkańców. Jego celem jest ochrona przyrody i ogólna działalność w dziedzinie ekologii, ochrony zwierząt, ale również działania społeczne, takie jak wsparcie osób starszych w opiece nad zwierzętami.
Źródło grafiki: http://popowicewroclaw.pl/2019/12/12/o-osiedlowa-faune-i-flore/
Zorganizowane projekty
Stowarzyszenie na swojej stronie na Facebooku regularnie udostępnia akcje związane z szeroko rozumianą ekologią, które odbywają się na terenie osiedla Popowice, a także w całym Wrocławiu. Edukuje również ludzi w zakresie oszczędzania wody (np. zbieranie deszczówki do beczek), ochrony nad zwierzętami (m.in. pozostawianie niezgrabionych liści jako schronienia dla jeży) czy ochrony bioróżnorodności (poprzez niekoszenie trawników). Stowarzyszenie wspiera także spółdzielnie w działaniach dotyczących porządkowania piwnic, w których żyją bezdomne koty, ograniczając rozwój ich populacji poprzez akcje kastracyjne, a także zapewnianie im opieki, aby mogły żyć w humanitarny sposób.
Festyn Rodzinny U Oblatów
W ostatni weekend maja 2022 roku Stowarzyszenie wzięło czynny udział w organizacji Festynu Rodzinnego U Oblatów, który regularnie odbywa się przy Parafii NMP Królowej Pokoju na Popowicach. Wraz z serwisem informacyjnym Popowice Online promowało projekty do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2022, a także zbierało podpisy pod projektem zazielenienia miejskiego terenu przy ul. Rysiej/Wejherowskiej, w ramach Funduszu Osiedlowego.
Źródło grafiki: Piękne Popowice - Radni z Popowic
Zielone Kino Letnie "POPO-PLANETA"
Finałem ekologicznych działań w 2020 roku było zorganizowanie Zielonego Kina Letniego „POPO – PLANETA”. Przy jego okazji został zorganizowany konkurs na krótkometrażowy film, którego tematem była szeroko rozumiana ekologia w lokalnym środowisku – jak widzą ją mieszkańcy osiedla, co chcieliby zmienić, w co się zaangażować. Celem konkursu było zaktywizowanie mieszkańców, zachęcenie ich do uważnej obserwacji świata, a także uruchomienie ich potencjału ekologicznego. Nagrodą dla wyróżnionych mieszkańców było wyświetlenie ich filmu przed pokazem głównym, a także upominki ekologiczne.
Jak się zaangażować?
Warto śledzić na bieżąco stronę stowarzyszenia na Facebooku, gdyż regularnie pojawiają się tam informacje o akcjach i tym, jak można się w nie włączyć oraz zamieszczanych jest wiele edukacyjnych postów. Można także wesprzeć stowarzyszenie w ich działaniach poprzez wsparcie finansowe na stronie zbiórki.