Warszawski Indeks Powietrza

Miasto: Warszawa
Data utworzenia: 11 lipca 2022 18:48

Warszawski Indeks Powietrza (WIP) jest wskaźnikiem wyrażającym przybliżony stopień zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego w czterostopniowej skali wraz z zaleceniami dla mieszkańców. Im stężenia zanieczyszczeń są wyższe, tym poziom indeksu jest wyższy. Najniższym poziomem w skali jest poziom pierwszy, a najwyższym poziom czwarty. Jest to inicjatywa m.st. Warszawa oraz naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska posiada cztery automatyczne punkty pomiarowe zlokalizowane w Warszawie, z których system pozyskuje dane. Dwa w Śródmieściu (przy al. Niepodległości oraz przy ul. Marszałkowskiej) oraz po jednym na Targówku (ul. Kondratowicza) i na Ursynowie (ul. Wokalna). W kolejnym etapie prac nad WIP Miasto przewiduje montaż około 100 urządzeń pomiarowych. W 2020 roku zostały wybudowane 2 nowe stacje w standardzie porównywalnym ze stacjami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jedna z nich stanęła przy ulicy Grochowskiej, a druga przy alei Solidarności, w sąsiedztwie Placu Bankowego.

Gęsta sieć czujników pomiarowych pozwoli rzetelnie informować mieszkańców o aktualnej jakości powietrza. Dane ze wszystkich stacji referencyjnych oraz 165 czujników będą prezentowane na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.

WIP podzielony został na Warszawski Ogólny Indeks Powietrza (WIPo) oraz Warszawski Zdrowotny Indeks Powietrza (WIPz).

Warszawski Ogólny Indeks Powietrza opiera się na pomiarach jednogodzinnych stężeń pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz NO2, jak również na prognozach ich wartości. Poziom WIPo w wybranym punkcie pomiarowym zależy od najwyższego stężenia spośród wymienionych zanieczyszczeń powietrza. Indeks ten prezentowany jest w czteropoziomowej skali dla danych bieżących (z poprzedniej godziny) oraz prognoz dla godzin: 06:00, 14:00, 22:00 i dla całej kolejnej doby.



Z kolei Warszawski Zdrowotny Indeks Powietrza ma na celu przede wszystkim uwzględnienie potrzeb wrażliwych grup w kontekście wpływu jakości powietrza na ich zdrowie oraz życie. Przy obliczaniu WIPz wykorzystuje się związki matematyczne między jakością powietrza a wzrostem ryzyka wystąpienia: zaostrzenia przebiegu astmy oskrzelowej u dzieci cierpiących z powodu tej choroby, hospitalizacji z powodu zaostrzeń chorób układu oddechowego, hospitalizacji z powodu zaostrzeń chorób układu krążenia czy przedwczesnego zgonu u osób starszych. W odróżnieniu od WIPo, poziomy indeksu zdrowotnego obliczane są na podstawie 24-godzinnych stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 (liczone z 12-godzinnego okresu poprzedzającego moment bieżący oraz prognozy liczonej od chwili bieżącej na kolejny okres 12-godzinny). Na stronie internetowej publikowane są dwie prognozy WIPz wraz z zaleceniami dla poszczególnych grup wrażliwych: na dzień bieżący (aktualizowane o godz. 06:00, 14:00 i 22:00) oraz na kolejną dobę.

W ramach projektu „Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostanie dokonany zakup dodatkowych 100 czujników w przyszłości. Czujniki pojawią się w stolicy i w gminach partnerskich. W przetargu uczestniczyło 17 gmin z Warszawą: Halinów, Izabelin, Karczew, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Milanówek, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Piastów, Radzymin, Stare Babice, Sulejówek, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka. Nowe czujniki będą mierzyć zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także – co jest nowością – PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki będą mierzyły zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a 12 urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo zanieczyszczenie ozonem.

Warszawski Indeks Powietrza poza zaznajomieniem warszawiaków w kwestiach związanych z jakością i zanieczyszczeniami powietrza pozwoli również podejmować krótkoterminowe działania mogące szybko wpłynąć na jakość powietrza. Wśród tego typu reakcji należy wymienić m.in. wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, skierowanie na ulice polewaczek czy wydanie komunikatów z apelem o zaprzestanie spalania drewna w kominkach. Kluczowe jest, aby mieszkańcy zwracali uwagę na podejmowane zachowania, ze względu na współodpowiedzialność za jakość powietrza w stolicy. Zmiana sposobu dojazdu do pracy czy ogrzewania jest bardzo ważna. Wyniki WIP mogą uświadomić ludzi w kwestii tego zagadnienia i zwrócić uwagę na niekiedy bardzo złe wskazania, które mogą zagrażać życiu wielu osób.

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 502

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz