Projekt PO WER DIMO

Miasto: Warszawa
Data utworzenia: 18 sierpnia 2022 13:08

Kompleksowe wsparcie osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi w dzielnicy Mokotów

Projekt "PO WER DIMO"realizowany jest w ramach Działania 4.1 Innowacje społeczne w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a jego liderem jest Instytut Psychiatrii i Neurologii. "PO WER" to Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, który powstał w odpowiedzi na potrzeby zmian w obszarach zatrudnienia, aktywizacji społecznej, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. "DIMO" jest akronimem projektu deinstytucjonalizacji opieki psychiatrycznej na Mokotowie. 

Cel projektu

Projekt ma na celu poprawę jakości dokonań w obszarze zdrowia psychicznego wykorzystując model wsparcia osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, zapewnienie pomocy jak najbliżej miejsca zamieszkania, stąd ograniczenie do obszaru dzielnicy, stosowanie podejścia personalistycznego i terapii skoncentrowanej na potrzebach danej osoby, jej godności i prawach. Wskazany cel nawiązuje do celu szczegółowego PO WER dla tego konkursu – ma za zadanie przetestować innowacyjny model wsparcia dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego wypracowany na I etapie konkursu. 

Rezultaty

Efektem projektu będzie odzyskanie autonomii w różnorodnych obszarach życia oraz odbudowa sieci wdzięcznych relacji interpersonalnych przez uczestników projektu z Dzielnicy Mokotów, jak również zwiększenie świadomości społecznej na temat zaburzeń psychicznych. Powyższym efektom podległe są działania merytoryczne i organizacyjne Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, które pełni funkcje profilaktyczne, lecznicze, pomocowe i prowadzi działania zarówno na rzecz uczestników projektu, jak i ich bliskich. Centrum znajduje się w trzech lokalizacjach: ul. Grottgera 25A, 02-785 Warszawaul. Sobieskiego 9, 02-957 Warszawa i ul. Chełmska 13/17, 00-724 Warszawa.

Finansowanie

Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Europejskiego Wiedza Edukacja Rozwój. W zakresie projektu funkcjonuje Centrum Koordynacji składające się z:

  • Centrum Koordynacji,
  • Mobilnego Zespołu Wsparcia Społecznego,
  • mieszkań wspieranych,
  • grup wsparcia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Kontakt

W Centrum Koordynacji udzielane są dostosowane do potrzeb formy wsparcia społecznego oraz aktywizacji społecznej i zawodowej. Po umówieniu spotkania można uzyskać indywidualną rozmowę z Koordynatorem Wsparcia. Koordynator pracuje indywidualnie z każdą osobą nad jej własną sytuacją. Spotkania mają formę stacjonarną oraz zdalną. Polecane jest telefoniczne umawianie spotkania pod numerem telefonu: 22 299 04 31, pn.-pt. 8-18. Dzięki dołączeniu do projektu PO WER podczas spotkań z Koordynatorem można uzyskać szczegółowe informacje oraz skorzystać z wielu innych form wsparcia społecznego, którymi są: mieszkanie chronione treningowe i mieszkania przejściowe, grupy wsparcia dla uczestników projektu i rodzin czy aktywizacja zawodowa.



Partnerem projektu jest „INTEGRACJA” Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Z Zaburzeniami Psychicznymi, które koordynuje działanie mieszkań chronionych/treningowych i przejściowych.

Przydatne informacje

  • Czas realizacji: 01.10.2019 – 31.12.2022 r.
  • Wartość projektu: 10 486 717,54  zł
Wyświetlenia: 573

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz