Zdrowe Miasto Łódź

Miasto: Łódź
Data utworzenia: 07 września 2022 09:25

Idea projektu

Pomysłodawcą Projektu Zdrowe Miasta jest Biuro Regionu Europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia. Projekt stawia sobie za cel poprawę warunków zdrowotnych miast m.in. warunków środowiskowych i stanu zdrowia mieszkańców. Polega on na podejmowaniu działań rozwiązujących problemy zdrowia w mieście i poprawiających ogólny stan zdrowia mieszkańców. Tytuł Zdrowego Miasta zobowiązuje władze miasta i wszystkich mieszkańców do aktywnego działania na rzecz poprawy sytuacji ich miejsca na Ziemi.


Zdrowe Miasta Europy

Program Zdrowe Miasta realizowany jest w Europie od 1988 roku w formie 5-letnich faz:

  • I Faza – (1988-1992), 
  • II Faza – (1993-1997), 
  • III Faza – (1998-2002),
  • IV Faza – (2003-2008).

Z każdą fazą projekt gromadzi szersze grono miast i rozwija swoje cele. Aktualnie do programu przystąpiło 39 miast (stan na wrzesień 2022), które skupiają swoją uwagę na redukcji nierówności w zdrowiu, ogólnej poprawie stanu zdrowia oraz sposobach zarządzania zdrowiem.    

Czy Łódź jest zdrowym miastem?

Już od 1993 roku Łódź jest członkiem projektu organizowanego przez Stowarzyszenie Zdrowych Miast Światowej Organizacji Zdrowia. Pod kontrolą Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi realizowana jest strategia „Polityka zdrowia dla miasta Łodzi 2020+”, która określa cele i działania w tym sektorze gospodarki.

Działania

W ramach programu Zdrowe Miasto Łódź dba m.in. o: 

  • profilaktykę i opiekę zdrowotną w zakresie kariologii, diabetologii, pulmonologii oraz psychologii,
  • szczepienia ochronne przeciw grypie w wieku 65+,
  • wczesne wykrywanie wad kręgosłupa u dzieci klas I-III publicznych szkół podstawowych i ćwiczenia rehabilitacyjne,
  • edukację zdrowotną różnych grup wiekowych: Łódzka Akademia Zdrowia, zajęcia w przedszkolach, szkołach, organizacjach pozarządowych,
  • przeciwdziałanie alkoholizmowi,
  • profilaktykę narkomanii.

Partnerzy

Do współpracy przy projekcie zapraszani są różni goście i partnerzy tacy jak: inne wydziały Urzędu Miasta, Narodowy Fundusz Zdrowia, stacje sanitarno-epidemiologiczne, placówki służby zdrowia, uczelnie wyższe, szkoły, przedszkola czy organizacje pozarządowe.  



Jedna z podjętych współprac z Centrum Medycznym im. dr. Karola Jonschera oraz firmą Comarch zaowocowała w darmowe świadczenia zdalnej opieki medycznej w liczbie ponad 220 oraz przebadanie blisko 174 uczniów klas I-III szkół podstawowych. 

Wyświetlenia: 590

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz