Afrykarium, Odrarium i Akwarium we wrocławskim ZOO

Miasto: Wrocław
Data utworzenia: 11 maja 2022 10:07

Informacje ogólne

Ogród zoologiczny we Wrocławiu słynie zarówno z największej liczby zwierząt, jak i największej liczby różnorodnych gatunków w całej Polsce. Wśród wielu ciekawych przestrzeni edukacyjnych na szczególną uwagę zasługują strefy poświęcone tematyce wodnej, zarówno w kontekście światowym (Afrykarium, Akwarium), jak i lokalnym (Odrarium). 

Afrykarium powstało w celu prezentacji różnorodnych ekosystemów powiązanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Jest to pierwsze oceanarium w Polsce i jedyne na świecie, podejmujące w całości tematykę fauny i flory jednego kontynentu. Wewnątrz obiektu można podziwiać gatunki występujące na terenie Morza Czerwonego, m.in. żółwie pustynne (jedne z największych żółwi lądowych świata), ryby zamieszkujące rafy koralowe, zwierzęta występujące w Afryce Wschodniej, takie jak hipopotamy nilowe, mrówniki, pilchy afrykańskie, golce oraz endemiczne ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. W Afrykarium swoje wybiegi mają również jedne z najmniejszych antylop świata - dik diki, naziemne wiewiórki przylądkowe oraz mangusty. W budynku znajduje się sztuczny wodospad, a nad głowami zwiedzających szybują różnorodne gatunki ptaków, m.in. warzęchy, kleszczaki, ibisy białowąse, warugi, czaple złotawe. Do jednej z największych atrakcji obiektu należy strefa poświęcona Kanałowi Mozambickiemu, w której znajduje się przeszklony podwodny tunel, umożliwiający obserwację kilku gatunków rekinów - czarnopłetwych, szarych, brunatnych, lamparcich, a także płaszczek – orleni cętkowanych i omańskich oraz innych ryb oceanicznych i żółwia morskiego zielonego. W strefie poświęconej Wybrzeżu Szkieletów w Namibii żyją pingwiny przylądkowe i kotiki afrykańskie, które oglądać można zarówno w strefie zewnętrznej, jak i akwariowej. Zwiedzający mogą również zobaczyć meduzy, skrzydlice, mureny oraz świecące ryby głębinowe - latarniki. W strefie dżungli wokół rzeki Kongo znajdują się wybiegi krokodyli nilowych, zbiorniki wodne, w których żyją roślinożerne ssaki wodne - manaty, natomiast ponad głowami przelatują złotokosy, toko nosate oraz turako fioletowe. Czas zwiedzania Afrykarium wynosi średnio 2 godziny, a w samym budynku poza wybiegami i strefą ekspozycyjną znajdują się również: sala konferencyjna na 160 osób, sala edukacyjna na około 30 osób, salka biznesowa VIP na około 30 osób, restauracja typu bistro oraz sklep z pamiątkami. Na specjalne okazje i różnego rodzaju eventy udostępniana jest również przestrzeń holu głównego o powierzchni 356 m2.



Akwarium jest pawilonem poświęconym najciekawszym, najrzadszym i najbardziej zagrożonym gatunkom ryb słodko- oraz słonowodnych z egzotycznych stron świata. Znajduje się w nim m.in. wymarły w naturze gatunek - kaczorek celebeski, a także nietypowe ryby, takie jak np. szkaradnice, liczne gatunki koralowców oraz pławikoniki. 

Odrarium znajduje się w strefie zewnętrznej, a jego główny szlak zaczyna się od przybliżenia zwiedzającym źródeł Odry w Górach Odrzańskich, w Czechach. Następnie płynie poprzez zbiorniki imitujące rzekę główną z Odrą środkową, starorzecze Odry i wiedzie aż do informacji o jej ujściu, do Zalewu Szczecińskiego. Poprzez szyby z bliska można obejrzeć rozmaite gatunki ryb, które występują (bądź do niedawna występowały) w różnych lokalizacjach Odry. Są to m.in. sandacze, krąpie, wzdręgi, ukleje, płocie, klenie, certy, jesiotry, pstrągi, jazie, lipienie, brzany, bolenie, jelce, sumy, okonie, rozpióry, karasie, karpie, liny. Niektóre z nich są już niemal nie do zaobserwowania w naturze. Oprócz ryb we wrocławskim Odrarium można również spotkać wydry. 
 

Źródło zdjęć: https://zoo.wroclaw.pl/

Jak się zaangażować?

Każdy miłośnik zwierząt może wesprzeć działania zoo przekazując darowiznę lub wspierając Fundację DODO. Obecnie można przekazać także swój 1 % podatku na ochronę lemurów katta. Fundacja DODO realizuje ponad 30 projektów mających na celu ochronę ginących gatunków zwierząt na całym świecie. 


Źródło zdjęcia: https://zoo.wroclaw.pl/

Atrakcje dla dzieci

Zoo organizuje także liczne atrakcje dla dzieci:

  • pokazowe karmienia,
  • przejażdżki na kucach,
  • półkolonie,
  • gry terenowe.

Edukacja ekologiczna

Ważnym elementem funkcjonowania zoo jest także edukacja ekologiczna. Jak piszą na stronie "PRZYSZŁOŚĆ ZWIERZĄT ZALEŻY OD NASTĘPNYCH POKOLEŃ I ICH EDUKACJI." Dlatego też w zoo prowadzone są zajęcia edukacyjne od juniora po seniora. Prowadzone są zajęcia stacjonarne dla przedszkoli, szkół podstawowych, a także szkół ponadpodstawowych, które można zarezerwować poprzez stronę zoo. Realizowane są także zajęcia online w aplikacji MS Teams w godzinach 9-15 dla wszystkich chętnych od 5. roku życia. 


Zoo organizuje także liczne kampanie edukacyjne, ma ofertę skierowaną specjalnie dla nauczycieli, a na miejscu można samodzielnie zgłębiać tajemnice zoo poprzez liczne ścieżki edukacyjne. 

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 589

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz