Otwarty Jazdów w Warszawie

Miasto: Warszawa
Data utworzenia: 02 maja 2022 20:54

Otwarty Jazdów to społeczność warszawskiego osiedla drewnianych domków fińskich, prowadząca ogólnodostępne działania społeczne, kulturalne, edukacyjne i artystyczne. 

Głównym celem tej społeczności jest łączenie różnych grup, tak aby wspólnie rozwijać przestrzeń publiczną. Ważnym elementem jest, aby stworzona oferta społeczna i kulturalna była dostępna dla każdego i żeby miło razem spędzać czas.

Historia

Osiedle-kolonia, które obejmuje 27 drewnianych fińskich domków, zostało wzniesione zaraz po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku na tyłach Parku Ujazdowskiego, przy ul. Jazdów, jako tymczasowe mieszkania dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. Domki te trafiły do Polski w ramach reparacji wojennych, jakie Finlandia musiała świadczyć na rzecz ZSRR. Do dziś stanowi urokliwą ciekawostkę warszawskiego Śródmieścia i unikat na skalę polską i europejską. W kwietniu 2017 roku układ urbanistyczny Osiedla Jazdów ujęto w gminnej ewidencji zabytków.

 

Walka o domki

Na przestrzeni lat liczba domków zmniejszyła się z 90 do 27. 

W 2012 roku zaczęła się walka o Jazdów. Władze Dzielnicy Śródmieście postanowiły przeznaczyć ten atrakcyjny teren do zabudowy na cele komercyjne i użyteczności publicznej. W kolejnych miesiącach odbył się szereg wydarzeń społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych, które pokazywały olbrzymi potencjał przestrzeni.

11 lipca 2013 roku Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę, w myśl której konsultacje społeczne mogą odbywać się na wniosek mieszkańców Warszawy podpisany przez co najmniej 1 000 osób. Już we wrześniu Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów złożyło wniosek, który został podpisany przez ponad 2 000 osób, o przeprowadzenie konsultacji w sprawie terenu Osiedla Jazdów.

Domki otwarte

Przykładowe wydarzenia

Partnerstwo

Od 2015 roku społeczność Osiedla, złożona z jego mieszkańców oraz społeczników, zrzeszona jest w Partnerstwie Otwarty Jazdów. Partnerstwo opiekuje się czterema domkami na Osiedlu Jazdów, które nieodpłatnie udostępnia mieszkańcom Warszawy, grupom nieformalnym, grupom samopomocowym oraz organizacjom prowadzącym bezpłatne, otwarte działania kulturalne i społeczne dla mieszkańców stolicy. 

Utrzymuje się prawie wyłącznie ze składek członkowskich oraz wpłat darczyńców. W 2021 roku Partnerstwo otrzymało wyróżnienie Komisji Europejskiej za wyjątkowe zaangażowanie w ochronę i rozwój wspólnego europejskiego dziedzictwa. 

Festiwale

Partnerstwo organizuje jazdowskie festiwale, takie jak Noc MuzeówFestiwal Otwarty Jazdów, Festiwal Laba (wspólnie z Przekrojem) czy Festiwal Myśli Abstrakcyjnej (wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziki Bez). 

Działalność osiedla

Wyświetlenia: 592

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz