Konkurs ,,Ośmiu Wspaniałych"
Geneza konkursu
Konkurs "Ośmiu Wspaniałych" jest samorządowym konkursem dla dzieci i młodzieży. Pomysł narodził się w 1993 roku, z inicjatywy ówczesnej radnej Warszawy - Joanny Fabisiak, dla której inspiracją był znany western ,,Siedmiu Wspaniałych”. Bohaterowie przeciwstawiali się złu w małym, biednym miasteczku, podobnie jak uczestnicy konkursu, którzy wspólnie walczą z przemocą i brutalizacją życia w lokalnym środowisku.
Pierwsza edycja miała miejsce w 1994 roku, a przeprowadzenie jej w ośmiu dzielnicach-gminach Warszawy podyktowało nazwę konkursu. Inicjatywę chętnie podjęły inne miasta w kraju – obecnie liczy się ich ponad 80. Każdy samorząd przy wsparciu zaproponowanych zasad prowadzi konkurs indywidualnie, a ogólnopolską koordynacją zajęła się
Fundacja ,,Świat na Tak".
Zainicjowanie konkursu ,,Ośmiu Wspaniałych” było odpowiedzią na rosnący problem przestępstw popełnianych przez młodzież i wzrost agresji. Młodym ludziom potrzeba było wzorów zachowań, pozytywnych postaw i działań. To mogli im dać rówieśnicy pełni empatii, życzliwości i gotowi by podać rękę w potrzebie.
Cel konkursu
Celem konkursu jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw młodzieży, a także jej działań na rzecz najbliższego otoczenia. Młodzi ludzie otwarcie potrafią dzielić się optymistyczną projekcją swojego życia dając przy tym wsparcie słabszym podyktowane jeszcze niezatraconą wrażliwością.
Postawy i działania Wspaniałych
Uczestnicy to osoby w wieku 14-19 lat, działające przynajmniej rok w wolontariacie, wykazujące się konsekwentnym, długotrwałym działaniem okraszonym poświęceniem swojego czasu i energii. To młodzi, pogodni ludzie wywołujący pozytywny efekt społeczny poprzez promowanie braterstwa między ludźmi w trudnych sytuacjach życiowych, zachęcanie swoich rówieśników do działań prospołecznych w swoim środowisku, aktywną postawę w przeciwdziałaniu uzależnieniom i agresji wśród młodzieży. Wolontariusze nie tylko promują pozytywne zachowania w życiu codziennym, ale są również wzorami wytrwałości w pokonywaniu trudności i osiąganiu wyznaczonych celów.