Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej

Autor artykułu:
Data utworzenia: 28 stycznia 2024 16:33

Czym jest CREO?

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej powstałe w 2004 roku jest organizacją pozarządową. Stworzyli je wolontariusze mający na celu zwalczanie stereotypów, barier i ograniczeń. Są otwarci i dużą wagę stawiają na partnerstwo i współpracę z instytucjami oraz organizacjami społecznymi. Głównymi odbiorcami ich działań są osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami.

Czym się zajmuje CREO?

Do głównych działań stowarzyszenia należy m.in.:

  • wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez realizację programów edukacyjnych w szkołach,
  • szkolenie i doradzanie w zakresie dostępności, starości, niepełnosprawnośc i wolontariatu,
  • wspieranie innych NGO w zakresie regrantingu,
  • realizacja projektów, które są bliskie idei integracji i przełamywania barier,
  • promocja i organizacja wolontariatu angażującego w działania wszystkie grupy wiekowe,
  • kształtowanie polityki edukacyjnej oraz odpowiedzialności społecznej.

Programy

Wielkoduchy

"Wielkoduchy" to inicjatywa skierowana do najmłodszych uczniów, mająca na celu rozwijanie zaangażowania społecznego i postawy wolontariackiej już od szkoły podstawowej. Program obejmuje utworzenie Szkolnych Klubów Wielkoducha (SKW) w 80 szkołach w Wielkopolsce, gdzie uczniowie, pod opieką nauczycieli i animatorów, będą uczyć się zasad wolontariatu i przeprowadzać akcje na rzecz organizacji pozarządowych. Rekrutacja do programu jest otwarta przez cały rok, a szkoły zainteresowane mogą przystąpić, wypełniając formularz zgłoszeniowy


Opiekunowie SKW przechodzą obowiązkowe szkolenia, gdzie zdobywają umiejętności planowania, organizacji i przeprowadzania akcji społecznych z uczniami. Dodatkowo publikacja "Zobacz w sobie Wielkoducha" oraz gra planszowa "I Ty możesz zostać Wielkoduchem" stanowią pomocne narzędzia dla nauczycieli w realizacji programu. 

W ramach projektu każdy Klub Wielkoducha otrzymuje specjalną gablotę, legitymację, książeczkę do zapisywania dobrych uczynków, a na koniec roku wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy. Po pierwszym roku działalności, Kluby otrzymują Certyfikat Szkolnego Klubu Wielkoducha, potwierdzający rzetelność i zaangażowanie we wprowadzaniu wolontariatu do szkolnych murów. 

Wolontariat z klasą

Program "Wolontariat z Klasą" to inicjatywa skupiająca się na rozwijaniu postaw wolontariackich i społecznych uczniów już od szkoły podstawowej i średniej. Projekt obejmuje utworzenie Szkolnych Klubów Wolontariatu, które są aktywne w ponad 120 szkołach w Wielkopolsce, z udziałem blisko 2 000 uczniów pod opieką 120 nauczycieli. 


Rekrutacja do programu jest otwarta przez cały rok, a szkoły mogą przystąpić, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Po akceptacji warunków współpracy, szkoły podpisują porozumienie regulujące ich udział w programie. Nauczyciele - opiekunowie Klubów przechodzą obowiązkowe szkolenia, ucząc się planowania i organizacji oraz przeprowadzania akcji społecznych z uczestnictwem uczniów. 
Program wspiera się różnorodnymi narzędziami, takimi jak gra planszowa "Mamy Plan", która promuje kreatywność, otwartość i zaradność uczniów. Dodatkowo uczestnicy otrzymują legitymacje, książeczki wolontariusza, dyplomy oraz certyfikaty dla szkolnych klubów wolontariatu. Celem programu jest praktyczne zaangażowanie dzieci i młodzieży w działalność wolontariacką na rzecz potrzebujących oraz jednoczesne rozwijanie umiejętności społecznych i obywatelskich uczniów.

DziałaMY!

Program "DziałaMY!" został wprowadzony w 2018 roku jako innowacyjna inicjatywa skierowana do szkół, mająca na celu rozwijanie postaw obywatelskich i społecznych wśród młodzieży. Głównym elementem programu są Szkolne Kluby Młodego Obywatela (SKMO), które stanowią platformę do organizowania szkolnych budżetów obywatelskich, debat oraz akcji wolontariackich.


Celem tego programu jest zwiększenie partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży, a także zachęcenie osób młodych do aktywnego uczestnictwa w sprawach publicznych i samorządowych. Program stawia również na rozwijanie umiejętności, takich jak zdolność do podejmowania inicjatywy, otwartość na otoczenie czy umiejętność pracy zespołowej. 

W ramach programu przeprowadzane są liczne warsztaty, obejmujące zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Warsztaty dla nauczycieli koncentrują się na roli opiekuna SKMO oraz przygotowują do pełnienia tej funkcji. Z kolei warsztaty dla uczniów przybliżają tematykę społeczno-obywatelską, pomagając w tworzeniu projektów obywatelskich, organizacji szkolnych budżetów obywatelskich, debat, a także tematów związanych z samorządem, starością, niepełnosprawnością, dostępnością, ekologią, itp. 

Działania podejmowane przez SKMO są zróżnicowane i dopasowane do zdobytych umiejętności na warsztatach. Mogą obejmować organizację szkolnego budżetu obywatelskiego, inicjatyw wolontariackich na rzecz osób starszych lub niepełnosprawnych, a także projektów społecznych/obywatelskich. 

W 2021 roku program został rozwinięty i objął szkoły w całym województwie wielkopolskim. Finansowany był ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Rok 2022 przyniósł kontynuację projektu wraz z nowymi inicjatywami, takimi jak "DziałaMY dla Klimatu" oraz "Włączamy Zero Waste", skupiając się na edukacji obywatelskiej związanej z ekologią i odpowiedzialnością społeczną.

Wspierając swoje działania, program korzysta z różnorodnych narzędzi, w tym gry planszowej "MAMY PLAN", która została stworzona przez zespół CREO. Gra ta ma na celu wspieranie rozwoju szkolnych działań wolontariackich, prospołecznych i obywatelskich, pobudzając kreatywność, otwartość i zaradność wśród uczniów, promując postawy zaangażowane społecznie i gotowe do działań zespołowych. Poprzez grę planszową "MAMY PLAN" program ma na celu inspirowanie i pobudzanie kreatywności, otwartości na planowanie realnych inicjatyw oraz rozwój myślenia projektowego wśród uczniów.

Program "DziałaMY!" zachęca do współpracy wszystkie szkoły, a rekrutacja trwa przez cały rok, przyznając miejsca w programie na zasadzie kolejności zgłoszeń i dostępności projektów. W ten sposób program kontynuuje swoją misję rozwijania aktywności społeczno-obywatelskiej wśród młodzieży, kształtując jednocześnie odpowiedzialnych i zaangażowanych obywateli.

Akcje

Projekty

  • Przez Wolontariat do Integracji - są to kompleksowe działania mające na celu wzmocnienie integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz zwiększenie liczby wolontariuszy wspierających organizacje pozarządowe czy instytucje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
  • Aktywna Młodzież 2022-2024 - jest to program regrantingu skierowany do organizacji młodzieżowych. Działania mają na celu wsparcie minimum 36 rad młodzieżowych przy jednostkach samorządu terytorialnego, a także minimum 86 samorządów uczniowskich i studenckich w organizacji i profesjonalizacji swoich struktur,
  • Innowacje w DPS - jest to cykl warsztatów i spotkań prowadzonych w Domach Pomocy Społecznej. W programie przewidziane są: hortiterapia, czyli warsztaty florystyczne, podczas których seniorzy i seniorki będą mogli stworzyć własne kompozycje roślinne, animaloterapia, a dokładniej dogo- i alpakoterapia, czyli zajęcia terapeutyczne w towarzystwie psów lub alpak oraz technologia VR, czyli wprowadzenie uczestników w świat wirtualnej rzeczywistości na zajęciach zapoznawczych, terapeutycznych, edukacyjnych lub rozrywkowych.
    Jest to tylko kilka wybranych z ponad 60 realizowanych przez CREO projektów.

    https://www.centrumcreo.pl/nasze-projekty/projekty.html

Logo Stowarzyszenia CREO
Źródło: www.centrumcreo.pl

Przydatne informacje

  • Kontakt: 608 839 784
  • Adres: Kochanowskiego 8a/2, 60-845 Poznań
  • Godziny otwarcia: pon-pt, 9:00-16:00

Materiały źródłowe

Wyświetlenia: 92

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz