Ołbińskie Centrum Aktywności Lokalnej

Miasto: Wrocław
Data utworzenia: 20 maja 2022 17:27

Ołbińskie Centrum Aktywności Lokalnej jest miejscem aktywności lokalnej (MAL) stworzonym z myślą o mieszkańcach dzielnicy Ołbin we Wrocławiu. Pełni ważną rolę domu kultury i kawiarni, w której może toczyć się życie mieszkańców. W Centrum działa Biblioteka Sąsiedzka oraz Informacja Kulturalna, odbywają się tu warsztaty i wiele innych wydarzeń. W tym samym miejscu funkcjonują również Klub Seniora i Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży. Zespół Ołbińskiego centrum jest bardzo pomocny i otwarty na propozycje mieszkańców, dlatego każda osoba szukająca miejsca na wydarzenie lub wsparcia w jego zorganizowaniu może śmiało szukać tam rady i pomocy. 


Ołbińskie Centrum Aktywności Lokalnej powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy.

Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy

Jest to organizacja społeczna działająca na terenie Wrocławia, a dokładniej na terenie Ołbina. Swoją siedzibę ma na rogu ul. Wyszyńskiego i Sienkiewicza, gdzie kiedyś mieściła się biblioteka. Celem stowarzyszenia jest zrzeszanie mieszkańców osiedla Ołbin, tych mieszkających tam od lat, ale także przyjezdnych studentów, których w tej dzielnicy Wrocławia jest duża liczba. Stowarzyszenie swoimi działaniami stara się aktywizować ludzi i stwarzać im przestrzeń do integracji i rozwoju.  

  

Źródło grafiki: https://zoltyparasol.org/

Działania Ołbińskiego Centrum Aktywności Lokalnej

Biblioteka Sąsiedzka

Księgozbiór Biblioteki Sąsiedzkiej działającej w Ołbińskim CAL-u w całości składa się z książek podarowanych przez mieszkańców. Zespół biblioteki bardzo dba o jakość księgozbioru, starannie go kataloguje, umieszcza na półkach, a w darze przyjmowane są wyłączenie książkowe nowości i popularne tytuły, aby były one chętnie czytane przez mieszkańców. W bibliotece znajdują się również czasopisma oraz strefa "weź mnie do domu". Aby skorzystać z biblioteki wystarczy założyć kartę (według instrukcji dostępnej na miejscu) i wypożyczyć dowolną liczbę książek. W bibliotece działa również Sąsiedzki Klub Książki, a książki można zamówić do domu, co ułatwia korzystanie osobom starszym, które mają problem z wychodzeniem z domu.


Biblioteka czynna jest pon-pt w godzinach 10.00-19.00. W poniedziałki od godziny 16.00-19.00 dyżur pełnią wolontariuszki-bibliotekarki, które mogą doradzić w wyborze książek oraz przyjmują nowe egzemplarze do księgozbioru.

Centrum Informacji Kulturalnej

Centrum Informacji Kulturalnej można dowiedzieć się o wszelkich wydarzeniach kulturalnych mających miejsce w mieście, a w szczególności na Ołbinie. Prowadzona jest tu również sprzedaż biletów, a także organizowane są wyjścia grupowe. Centrum jest w stałym kontakcie z takimi miejscami jak: Narodowe Forum MuzykiWrocławski Teatr WspółczesnyTeatr Muzyczny CapitolOpera WrocławskaMuzeum NarodoweMuzeum MiejskieMuzeum ArchitekturyMuzeum Pana Tadeusza czy Strefa Kultury Impart. Można tu także znaleźć aktualne repertuary i informatory kulturalne, takie jak Wrocławski Niezbędnik Kulturalny i Co jest Grane.

Ołbin – moje podwórko

"Ołbin – moje podwórko” to cykl warsztatów skierowanych do najmłodszych mieszkańców Ołbina, prowadzonych w dwóch szkołach - Szkole Podstawowej nr 107 i Szkole Podstawowej nr 84, w klasach 1-3. Ich celem jest zainteresowanie dzieci już od najmłodszych lat miejscem, w którym mieszkają, historią osiedla i działaniem dla społeczności. Jak piszą na stronie: Chcemy też pokazać, że jako najmłodsi też mogą mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie, że mogą sami lub z pomocą rodziców i nauczycieli zadbać o to, żeby na Ołbinie mieszkało się kolorowo i wesoło

Partnerstwo dla Ołbina

Partnerstwo dla Ołbina to nieformalne zrzeszenie osób, firm i instytucji działających na osiedlu (w partnerstwie są m.in. lokalne NGO, Rada Osiedla Ołbin, Miejska Biblioteka Publiczna, MOPS, dyrektorzy szkół i przedszkoli, deweloperzy, radni, aktywiści czy mieszkańcy). Do współpracy zapraszany jest każdy, kto ma ochotę działać w sposób aktywny na ternie osiedla i kształtować wspólną przestrzeń. Chętni mogą zasięgnąć więcej informacji pod numerem telefonu 505 869 697.

Biuletyn „Halo Ołbin”

Biultetyn "Halo Ołbin" jest to gazeta tworzona od 2018 roku dla mieszkańców i wspólnie z mieszkańcami. Jest wydawana nieregularnie, a można w niej znaleźć najróżniejsze informacje, nowości i wydarzenia dotyczące osiedla Ołbin. Każdy może być współtwórcą tej gazety, wystarczy skontaktować się mailowo (biuro@zoltyparasol.org) lub przez Facebooka stowarzyszenia. Numery gazety, które wyszły do tej pory, można przeczytać na stronie internetowej

ZIN Ołbin

ZIN OŁBIN to osiedlowy magazyn artystyczny zainicjowany w 2018 roku przez Magdalenę Kreis, którego idea polega na zbieraniu prac tworzonych przez twórczynie i twórców mieszkających lub pracujących na Ołbinie. Jego celem jest integracja lokalnego środowiska twórczego, a także popularyzacja sztuki lokalnej. Każdy mieszkaniec może być współtwórcą, wystarczy skontaktować się mailowo: hej.zinolbin@gmail.com.

Mapa Ołbina

W Ołbńskim Centrum powstała dzięki zaangażowaniu mieszkańców Mapa Ołbina. Dzięki niej każdy może zwiedzić kulturalne oraz architektoniczne perełki dzielnicy bez przeszkód, a także poznać dokładniej jej historię. Mapa jest do pobrania na stronie internetowej.


Przydatne informacje

Wyświetlenia: 465

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz