Program ogrodów społecznych w Łodzi

Miasto: Łódź
Data utworzenia: 10 września 2022 23:06

Co to są ogrody społeczne?

Ogrody społeczne to nic innego jak zieleńce zagospodarowane przez mieszkańców. Oprócz funkcji produkcyjnej (uprawa roślin) stanowią także miejsce, w którym lokalna społeczność może wspólnie spędzać czas. W zależności od zainteresowań, może to być również miejsce warsztatów, wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Ponadto miejsca tego typu oddziałują pozytywnie na otoczenie miasta, upiększając i zazieleniając je.

Program ogrodów społecznych w Łodzi

Miejski program łódzkich ogrodów społecznych jest realizacją jednej z rekomendacji mieszkańców wypracowanej w ramach Łódzkiego Panelu Obywatelskiego – Zieleń w mieście. W rozwój inicjatywy wkład miał specjalizujący się w ogrodnictwie łódzki Zespół Szkół Rzemiosła, zapewniając rośliny, niezbędne materiały do budowy ogrodów, a także przeprowadzając warsztaty i szkolenia w czasie zakładania ogrodów, jak również nadzorując uprawy i pomoc w ich utrzymaniu z zaangażowaniem uczniów szkoły w celu uzyskania umiejętności praktycznych.

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2021 roku. Od tego czasu powstało 15 takich obszarów na terenie miasta Łodzi. Ogród może być założony z inicjatywy każdego, jednak najczęściej powstają one z motywacji zgrupowań, instytucji pozarządowych, stowarzyszeń czy spółdzielni. Dotacje na ten program wynoszą około 40 tys. zł, co daje 2 tys. zł na jeden ogród. W pierwszej kolejności brani są pod uwagę mieszkańcy, którzy mają prawo do dysponowania gruntem, w wyjątkowych przypadkach może być to teren gminny, gdyż po złożeniu odpowiednich wniosków władze zazwyczaj udzielają zgody. Trzeba jednak zaznaczyć, iż jest tutaj konieczny znaczny wkład własny.

Ogród powstaje siłami wolontariuszy, a środki oprócz funduszu programowego są pozyskiwane przez internetową zbiórkę. Dodatkowo założyciele ogródków zachęcają do uprawy, gdyż każdy kto pomoże w uprawie, będzie mógł skorzystać z części plonów. Pozostałe plony trafią na szczytne cele lub do domu osób potrzebujących. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/95443/9_wr_ogrodyspolecznee-book-1.pdf

Mapa ogrodów społecznych w Łodzi


Jak założyć ogród społeczny?

Ogrody społeczne oprócz miejsc, które zapewniają pracę przy roślinach, stanowią miejsca integracji mieszkańców w otoczeniu natury. Zatem, aby założyć taki ogród, należy najpierw zebrać grupę przynajmniej trojga sąsiadów, którzy na sprawdzonej pod kątem własnościowym działce składają wniosek. Kolejnym etapem jest odbiór roślin i ich sadzenie, podlewanie oraz radość ze wspólnie przeprowadzonego przedsięwzięcia.


Poniżej umieszczony jest plakat, który przedstawia kolejne etapy założenia ogrodu społecznego. 

Plakat: Jak założyć ogród społeczny? 


Wyświetlenia: 513

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz