Bulwar Fizyków we Wrocławiu

Miasto: Wrocław
Data utworzenia: 14 maja 2022 13:22

Zwierciadła akustyczne przy zrewitalizowanym Bulwarze Józefa Zwierzyckiego

W bliskim sąsiedztwie Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach rewitalizacji uniwersyteckiego Bulwaru Józefa Zwierzynieckiego zaproponowano przestrzeń pełną eksperymentów, wynalazków i interaktywnych obiektów, przybliżającą przechodniom poszczególne zagadnienia naukowe, poprzez bezpośredni kontakt z obiektami usytuowanymi wzdłuż bulwaru i wykonywanie z ich pomocą różnego rodzaju doświadczeń. 
Bulwar Fizyków wyposażono w zwierciadła akustyczne, stanowiące atrakcję zarówno dla studentów oraz mieszkańców Wrocławia, jak i turystów. Oprócz umożliwienia przechodniom rozmów na odległość, obiekty te mają też szereg dodatkowych właściwości: wzmacniają głos stojącej przed nimi osoby, można w nich zobaczyć bulwar odbity do góry nogami, a także z perspektywy rybiego oka – zwierciadła pokazują obraz o kącie szerokim na ponad 200 stopni. 

Projekt stworzyli wrocławscy architekci: Anna Grajper i Sebastian Dobiesz z firmy LAX (Laboratory for Architectural Experiments). Za konstrukcję zwierciadeł odpowiedzialny jest inżynier budownictwa Paweł Rogała, a za ich wykonanie firma LCM Wilbik.  Poza stworzeniem eksperymentalnej, uniwersalnej, edukacyjnej przestrzeni, główna idea projektu zakładała pozostawienie w maksymalnym stopniu istniejącej zieleni, umożliwiającej odbycie klimatycznego spaceru brzegiem Odry.

W przyszłości zaplanowany jest stopniowy rozwój przestrzeni. Zwierciadła to pierwszy etap budowy Bulwaru Fizyków, który docelowo ma stać się wyjątkowym w skali światowej ogrodem doświadczalnym. Projekt zakłada m.in. montaż ogromnego zegara słonecznego, tarcz obrotowych ze złudzeniami optycznymi, zabawki z opóźnionym dźwiękiem oraz platformy obrotowej. Przy bulwarze ma również znaleźć się lapidarium geologiczne, przedstawiające próbki skał i głazów na tle mapy Dolnego Śląska, którego koncepcję opracowano we współpracy z geologami z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, którzy sąsiadują z Wydziałem Fizyki i Astronomii. Zaplanowana jest również budowa Sceny Nauki – niewielkiego amfiteatru pod gołym niebem, który najprawdopodobniej zostanie wyposażony w system nagłośnieniowy oraz ekran do wyświetlania obrazu z rzutnika, co umożliwiłoby prowadzenie zajęć ze studentami i ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych na świeżym powietrzu. Przy Bulwarze Zwierzyckiego znajdują się także dwa muzea: Mineralogiczne i Geologiczne, do których nie ma jednak obecnie wejścia od strony bulwaru. Nowa koncepcja zakłada odnowienie przejść i przywrócenie ich do użytku.

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 498

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz