BYTOM odNOWA

Miasto: Bytom
Data utworzenia: 09 maja 2022 19:22

W 2015 roku Bytom, wraz z Łodzią i Wałbrzychem, został wybrany do realizacji projektu pilotażowego w zakresie rewitalizacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Pilotaż rewitalizacji zakłada podejmowanie modelowych, a jednocześnie niestandardowych działań rewitalizacyjnych, których żadne miasto jeszcze nie realizowało. Bytom otrzymał na realizację projektu 5 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. W czasie prac nad koncepcją projektu pilotażowego powstał również Gminny Program Rewitalizacji. Bytom 2020+ będący częścią projektu „Bytom odnowa – innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych”. Ważną częścią prac rewitalizacyjnych są konsultacje społeczne, dzięki którym mieszkańcy aktywnie włączają się w proces zmian w mieście.

Logotyp projektu


Mieszkańcy biorący udział w remoncie swojego podwórka w ramach programów mikrodotacji społecznych, we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto

Gdzie szukać informacji o rewitalizacji Bytomia?

W ramach prac nad projektami rewitalizacyjnymi w Bytomiu prowadzona jest strona internetowa bytomodnowa.pl, gdzie można znaleźć informacje m.in. na temat:

  • dokumentów strategicznych dotyczących prowadzonych prac rewitalizacyjnych,
  • publikacji dla mieszkańców – karty informacyjne tłumaczące w jaki sposób można się zaangażować w proces rewitalizacji,
  • aktualności dotyczących np. postępu prac w mieście czy planowanych konsultacji społecznych,
  • wypracowanych przez mieszkańców wizji dotyczących przyszłości poszczególnych obszarów rewitalizacji. 

Obszary rewitalizacji

Obszary rewitalizacji zostały wybrane poprzez analizę czynników społecznych, gospodarczych, technicznych, funkcjonalno-przestrzennych i środowiskowych oraz w oparciu o Ustawę o rewitalizacji, dzięki czemu wskazano tereny zdegradowane zajmujące sumarycznie 11,93% powierzchni miasta. Są to obszary:

Projekt pilotażowy - przykład działań rewitalizacyjnych

W ramach pilotażowego projektu rewitalizacji powstał szereg produktów, które mają w przyszłości służyć jako wzorzec dla innych miast w kwestii przeprowadzania działań rewitalizacyjnych:

  • badania ankietowe i analizy diagnozujące problemy i wyzwania obszaru pilotażowego,
  • dokumenty strategiczne kształtujące miejską politykę w zakresie rewitalizacji,
  • wydarzenia promujące inwestycje miejskie,
  • oferty inwestycyjne dla przedsiębiorców,
  • źródła pozyskiwania funduszy dla organizacji non-profit,
  • konkurs na innowacyjne projekty społeczne.

Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie pomysłu na wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych na cele rewitalizacyjne w zgodzie z miejskimi dokumentami strategicznymi. Konkurs miał zasięg ogólnopolski, w sumie nadesłano 40 prac. Przykłady projektów:

  • „Program opieki wytchnieniowej” – wsparcie opiekunów dzieci niepełnosprawnych,
  • „Bytomska Biblioteka Narzędzi” – wypożyczalnia sprzętów, miejsce spotkań pasjonatów i majsterkowiczów,
  • „Spółdzielnia CDE” – zrzeszone w ramach spółdzielni osoby poszukujące zatrudnienia pod okiem fachowców mogłyby przez rok zdobywać doświadczenie, a później szukać pracy na otwartym rynku.

Konsultacje społeczne prowadzone w ramach pilotażowego projektu rewitalizacji


Źródło: 
http://bytomodnowa.pl/articles/post/rozmowy-o-bytomiu-na-rynku-200

Wyświetlenia: 763

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz