Nowe Centrum Łodzi (NCŁ)

Miasto: Łódź
Data utworzenia: 07 sierpnia 2022 10:48

Obszar Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) to teren w Śródmieściu Łodzi, którego granice są wyznaczone przez ulice: Narutowicza, Kopcińskiego, Tuwima i Piotrkowską. Został on wybrany na utworzenie "centrum" na podstawie wyników rewitalizacji tej części miasta, która była do tej pory niezagospodarowana z powodu mało atrakcyjnej lokalizacji i oddzielenia torami kolejowymi od reszty miasta. Położenie NCŁ to także otwarcie miasta na połączenie ze stolicą dzięki linii kolejowej oraz budującej się linii metra.

Obiekty należące do tego założenia to:

Pierwsza koncepcja

Pierwsza koncepcja zagospodarowania przestrzennego Nowego Centrum Łodzi została zaproponowana przez luksemburskiego urbanistę Rob'a Krier'a. W 2007 roku nakreślił on podstawy planu dworca Łódź Fabryczna. Zaproponowano wtedy, aby linie kolejowe i dworzec zaprojektować pod ziemią. Tak też się stało i w ten sposób uzyskano zupełnie nowy fragment miasta z restauracjami, miejscem kultury i pracy. W 2011 roku ruszyły prace budowlane związane z przebudową dworca Łódź Fabryczna, które zakończyły się w 2016 roku.

Obecnie trwa intensywna budowa tunelu średnicowego, który połączy dworzec Łódź Fabryczna z dworcem Łódź Kaliska. Droga podziemna przy Rynku Kobro jest już gotowa. NCŁ jest największą tego typu inwestycją w Europie Środkowej. W tym miejscu, dzięki dworcowi Łódź Fabryczna, powstało i powstanie szereg obiektów umożliwiających rozwój młodych biznesów. Miejsce stanowić będzie także kompleks zapewniający rozrywkę młodym ludziom mieszkającym w Łodzi.

Strefy NCŁ

  • I STREFA: kultura oraz liczne miejsca do zamieszkania - ul. Tuwima, Narutowicza, Kilińskiego,
  • II STREFA: komercjalizacja i rewitalizacja obiektów przemysłowych - adaptacja na nowo; ul. Nowotargowa, Kopcińskiego, Narutowicza, Tuwima,
  • III STREFA: (pomiędzy Piotrkowską, Kilińskiego, Tuwima, Narutowicza) - obszar obiektów historycznych wymagających rewitalizacji.

Przestrzeń i możliwości

Jedną z najważniejszych przestrzeni w tym założeniu ma tworzyć Rynek Kobro, czyli plac otoczony charakterystyczną dla Łodzi przemysłową architekturą oraz gmachami. Tworzyć on będzie okazje do spotkań i wydarzeń kulturalnych. 
Ulica Jerzego Hasa, która łączy Plac z Dworcem Łódź Fabryczna i EC1, zostanie przekształcona w woonerf, na którym
powstanie pasaż zieleni z sezonowymi ogródkami. Takie rozwiązanie zmniejszy ruch samochodowy i pozwoli pieszym czy jednośladom na większą swobodę przemieszczania. Dodatkowo miejsca parkingowe zostaną zaprojektowane pod ziemią, co da szansę na wprowadzenie optymalnej infrastruktury pieszej czy rowerowej. Wszystkie te czynniki wpłyną na lepszy odbiór całej przestrzeni oraz stworzą nowe miejsce do wypoczynku i rekreacji dla lokalnej społeczności i odwiedzających miasto.  

Źródło: UM ŁÓDŹ (wizualizacje koncepcji SUD Architekci i BZB Projekt)

Wyświetlenia: 445

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz