Partycypacja społeczna w procesie rewitalizacji

Miasta: ogólnopolskie, Lublin, Łódź, Poznań, Warszawa
Autor artykułu:
Data utworzenia: 20 kwietnia 2022 00:30

Według Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, partycypacja społeczna obejmuje przygotowanie, prowadzenie i ocenę rewitalizacji w sposób zapewniający aktywny udział interesariuszy, w tym poprzez uczestnictwo w konsultacjach społecznych oraz w pracach komitetu rewitalizacji. Dzięki partycypacji społecznej możliwe jest skonfrontowanie oczekiwań różnych grup interesariuszy procesu rewitalizacji oraz wypracowanie kompromisowych rozwiązań.



Konsultacje społeczne, aby były gwarancją sukcesu i spełniały swoje zadanie, powinny być przemyślane, zaplanowane, a ich zasady i role uczestników jasno określone. W prawidłowo prowadzonych konsultacjach propozycje interesariuszy brane są pod uwagę, a w przypadku ich odrzucenia, podawane jest uzasadnienie.

Ustawa o rewitalizacji wyznacza sześć głównych działań składających się na partycypacyjny wymiar prowadzenia rewitalizacji:

  • poznanie potrzeb i oczekiwań interesariuszy oraz dążenie do zapewnienia spójności działań rewitalizacyjnych z tymi potrzebami i oczekiwaniami,
  • prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych dla interesariuszy na temat procesu rewitalizacji,
  • inicjowanie i rozwijanie dialogu pomiędzy poszczególnymi interesariuszami,
  • zapewnienie udziału interesariuszy w przygotowaniu dokumentów dotyczących rewitalizacji,
  • wspieranie działań służących do większego zaangażowania i udziału interesariuszy w procesie,
  • zapewnienie możliwości wypowiedzenia się przez interesariuszy w czasie przeprowadzania procesu rewitalizacji.

Obligatoryjną formą konsultacji społecznych jest zebranie uwag w postaci papierowej lub elektronicznej. Dodatkowymi formami konsultacji są ankiety, spotkania, debaty publiczne, wywiady, warsztaty, spacery studyjne, wykłady, a także wykorzystanie grup przedstawicielskich czy zbieranie uwag w formie ustnej.

Informacje na temat konsultacji społecznych udostępniane są na stronach Urzędów Gmin. Poniżej przedstawiono przykłady udostępniania informacji na temat konsultacji w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Lublinie.

Warszawa

Konsultacje dotyczące nowego programu rewitalizacji (przede wszystkim wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji) trwały do 15 listopada 2021 roku. Mieszkańcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i inni zainteresowani mogli wziąć udział w debacie publicznej, spotkaniach on-line, a także porozmawiać o rewitalizacji w dedykowanych punktach rewitalizacyjnych. Inną możliwością było zgłoszenie uwag poprzez specjalny kwestionariusz lub mailowo. Na stronie internetowej dostępny jest raport z konsultacji społecznych.

Poznań

Konsultacje społeczne dotyczące projektu Gminnego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania trwały w okresie od 14 sierpnia do 12 września 2017 roku. Interesariusze rewitalizacji mogli zgłaszać swoje opinie, uwagi i propozycje w formie papierowej, elektronicznej lub ustnie w Oddziale Rewitalizacji Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. 

Łódź

Konsultacje społeczne w Łodzi dotyczyły wprowadzenia zmian do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Łodzi. Konsultacje odbywały się w terminie 8-30 października 2020 roku. Poza formą papierową i elektroniczną, zainteresowani mogli wziąć udział w spotkaniu na żywo, w spotkaniu on-line lub zgłosić uwagi w formie ustnej podczas dyżurów konsultacyjnych. Miasto przygotowało również krótki filmik, gdzie oprócz informacji na temat konsultacji, wyjaśniono jakie zmiany zaproponowano do wprowadzenia do GPR.

Lublin

Konsultacje społeczne Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2020-2029 zakończyły się 27 września 2020 roku. Mieszkańcy poza standardowymi formami konsultacji, mogli wziąć udział w spotkaniu informacyjnym oraz w specjalnych warsztatach w formule on-line z pisania uwag do projektu GPR.

Wyświetlenia: 533

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz