Program URBACT - Urban Regeneration Mix

Miasta: ogólnoświatowe, Łódź
Data utworzenia: 31 sierpnia 2022 15:31

Urban-Regeneration-Mix to międzynarodowa sieć transferu dobrych praktyk w obszarze społecznego wymiaru rewitalizacji. Jej celem jest zwiększenie zaangażowania obywateli w proces rewitalizacji przestrzeni miejskich.

Struktura programu

W ramach programu realizowane są działania mające na celu wymianę doświadczeń i praktyk we wszystkich miastach partnerskich, dzięki czemu możliwe jest wspólne tworzenie uniwersalnego zestawu narzędzi, który będzie mógł być wykorzystywany przez inne władze lokalne. Inicjatywa wspomaga poprawę

 społecznego wymiaru rewitalizacji oraz może być przykładem dla innych miast w Europie, jak wykorzystać potencjał mieszkańców. 

Przyznanie Łodzi Dobrej Praktyki URBACT za sposób prowadzenia rewitalizacji „Księżego Młyna” stało sie motywacją do stworzenia sieci. 

Partnerzy programu

W projekt zaangażowanych jest siedem miast partnerskich z różnych części Europy, które mierzą się z wyzwaniami związanymi z obszarami zdegradowanymi i społecznością zamieszkującą te tereny. Należą do nich:

  • Łódź (Polska),
  • Braga (Portugalia), 
  • Bolonia (Włochy), 
  • Zagrzeb (Chorwacja),
  • Tuluza (Francja),
  • Baena (Hiszpania)
  • Birmingham (Wielka Brytania).

Wszystkie władze lokalne chcą usprawnić sposoby komunikowania się z mieszkańcami, mimo iż miasta sieciowe różnią się rzeczywistościami i rozmiarami. Dochodzą one do podobnych wniosków na temat swoich wyzwań oraz dzielą wiele doświadczeń. Według Lloyda Broada, dyrektora ds. zatrudnienia i umiejętności oraz spraw międzynarodowych w Birmingham, wszyscy chcą nadać priorytet „celom moralnym i uczciwości opartej na współczuciu”.

Fazy projektu

  • I faza projektu, realizowana w 2018 roku, miała na celu wypracowanie metodologii i sposobu przekazywania wiedzy między zagranicznymi partnerami oraz analizę rozwiązań zastosowanych w dobrej praktyce. Ważnym elementem dyskusji stały się wprowadzone w Łodzi zastosowania wykorzystywane w trakcie Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. Stały się one podstawowym elementem transferu, dzięki ich innowacyjności, skuteczności oraz skali działań.
  • II faza projektu, realizowana od 4 grudnia 2018 roku, polega na wdrażaniu i dostosowywaniu rozwiązań do potrzeb danego miasta, tak aby przyniosły one realny efekt. Łódź jest liderem tego projektu, przez co pełni rolę eksperta. Sama jednak wykorzystuje również doświadczenie partnerów pozwalające na ulepszenie prowadzonych działań i jeszcze większe zaangażowanie mieszkańców w proces rewitalizacji, a także wprowadza nowe rozwiązania.

Program URBACT III

Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program URBACT III współfinansuje projekt. Całkowita wartość projektu wynosi 599 956,44 EUR, w tym środki UE stanowią 475 008,84 EUR.

 URBACT III polega na wymianie wiedzy i doświadczeń. Jest to inicjatywa promująca zrównoważony rozwój miejski.

Wyświetlenia: 373

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz