Projekt euPOLIS
O projekcie
Misją projektu euPOLIS jest wprowadzenie innowacyjnej metodologii planowania urbanistycznego skoncentrowanej wokół różnych proekologicznych rozwiązań, które zaowocują poprawą zdrowia oraz dobrego samopoczucia mieszkańców 4 europejskich miast: Pireusu, Belgradu, Łodzi i Gladsaxe. Wdrożenie tych rozwiązań ma pomóc wyjść naprzeciw wyzwaniom społecznym i klimatycznym, jakie stoją przed europejskimi miastami. Aby sprostać tym wyzwaniom, wspomniana metodologia planowania przestrzennego wykorzystywać będzie rozwiązania oparte o naturę (Nature Based Solutions). Będzie się ona skupiać na ludziach, ich zdrowiu i dobrobycie oraz przyniesie znaczne korzyści środowiskowe i ekonomiczne.
W praktyce celem projektu euPOLIS będzie całkowite zastąpienie bądź połączenie tradycyjnych systemów inżynieryjnych, stworzonych z myślą o ochronie środowiska, z naturalnymi, bardziej ekonomicznymi systemami. Dzięki temu uda się stworzyć prężnie działające ekosystemy miejskie, które poprawią jakość życia mieszkańców.
Zespół euPOLIS koordynowany jest przez Politechnikę Narodową w Atenach, a w jego skład wchodzi wiele wydziałów i instytutów z całego świata, w tym Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Logo euPOLIS
Źródło: https://eupolis-project.eu/
Plan dla Łodzi
W drugiej połowie 2022 roku w Łodzi ruszył projekt innowacyjnego parku linearnego w przestrzeni obejmującej aleję Anny Rynkowskiej oraz zieleniec pomiędzy ulicami Wólczańską a Gdańską. Planowanie przestrzeni odbywało się z czynnym udziałem mieszkańców korzystających z tego obszaru, w pierwszej kolejności za pomocą ankiety internetowej, a w późniejszych etapach poprzez spotkania, warsztaty czy wywiady. Zaangażowanie obywateli miasta w aktywne decydowanie o projekcie pozwoliło zbudować większą społeczną akceptację dla inwestycji i pomogło zwiększyć zaufanie między mieszkańcami a władzami miasta.
Lokalizacja parku linearnego w Łodzi
Źródło: https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/rewitalizacja/wybrane-projekty-rewitalizacji/eupolis/
Założenia projektu dla obydwu obszarów