Rewitalizacja Księżego Młyna

Miasto: Łódź
Data utworzenia: 01 września 2022 13:35

Księży Młyn

Księży Młyn to zespół fabryczno-mieszkalny nad rzeką Jasień w Łodzi. Zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca, stanowił samowystarczalne "miasto w mieście" wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Księży Młyn jest magnesem przyciągającym turystów, artystów i fotografów. Zabytkowe osiedle było inspiracją dla wielu twórców, m.in. Andrzeja Wajdy, który kręcił tu „Ziemię obiecaną”, a Filip Bajon - „Lepiej być piękną i bogatą”. Księżym Młynem zainspirowali się również australijscy producenci serialu „Dzwony wojny”. W tych wyjątkowych przestrzeniach pofabrycznych organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody, a dawne wille i pałace są dziś siedzibą muzeów.

Rewitalizacja

W 2012 roku rozpoczął się proces odnowy Księżego Młyna. W ramach pierwszego etapu modernizacji zostało odnowionych 5 budynków, w tym charakterystyczny „drewniak” przy ulicy Przędzalnianej 91. Powstało również 13 pracowni artystycznych. Zmodernizowany został też Koci Szlak, który w dalszym ciągu ułożony jest z kocich łbów, a chodniki wykonane zostały z piaskowca. Wzdłuż drogi stanęły nowe latarnie, które wyglądem przypominają dawne latarnie gazowe.

Plan rewitalizacji zakłada do 2023 roku wyremontowanie 47 budynków mieszkalnych i gospodarczych, dzięki czemu zabytkowe osiedle odzyska historyczny wygląd w 80-ciu procentach. Dzięki realizacji szeregu inwestycji okolica stanie się miejscem, w którym chętnie będą przebywać mieszkańcy, a także turyści. Budynki mają zostać gruntownie wyremontowane i kompleksowo przebudowane. W ich skład wchodzą budynki wielorodzinne, budynki gospodarcze, budynki niemieszkalne, a także budynki dawnych konsumów. Dzięki modernizacji poprawi się standard i jakość życia w budynkach mieszkalnych, a także możliwe będzie wprowadzenie nowych funkcji. Również podwórza zostaną przebudowane i wzbogacone o nową zieleń.

Budynek z 1872 roku, który dawniej mieścił lokatorskie komórki, zmieni się w restaurację. Przed restauracją zaplanowano 10 miejsc parkingowych dla gości, w tym dla osób niepełnosprawnych. Prowadzona inwestycja objęła remont wraz z przebudową budynku gospodarczego na potrzeby działalności gastronomicznej i handlowej. Od ulicy Księży Młyn zaplanowana została przestrzeń na mały sklep z pamiątkami. Zagospodarowane zostały rownież tereny zewnętrzne. W ramach odnowy posadzono 106 krzewów iglastych, bzy, rododendrony i róże, a także 8 drzew owocowych. Na terenie, który był kiedyś ogrodem, zachowano wiele kilkudziesięcioletnich drzew owocowych. Poprawiona zostanie jakość i estetyka przestrzeni publicznych - zaplanowano nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości oraz pompy wodne. Zwiększy się bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego.  

Wydarzenia społeczne

Przykłady wydarzeń w Księżym Młynie:


  • Letnisko Księży Młyn - w terminie od 24 czerwca do 27 sierpnia 2022 roku zorganizowano festiwal składający się z serii koncertów i seansów filmowych,
  • Targ Staroci, Rękodzieła i Sztuki Użytkowej przy ulicy Fabrycznej 17 - organizowany jest targ staroci, którego twórcy chcą, by Księży Młyn stał się „królestwem vintage, sztuki i rękodzieła oraz redukcji nadmiaru, a także epicentrum ekologicznego myślenia”.

Przydatne informacje

Wyświetlenia: 578

Komentarze

Brak komentarzy
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz