Cyfrowe liczniki rowerowe
Początek
Cyfrowe licznik rowerowe stanowią powszedni widok w coraz większej liczbie miast. Łączą one funkcję gromadzenia danych oraz budowania świadomości o tym, że rower jest środkiem transportu.
Zostały zaprojektowane w Danii i po raz pierwszy wykorzystano je w Odessie. W 2009 roku Kopenhaga zainstalowała dwa takie urządzenia na ulicy Nørrebrogade oraz na placu Ratuszowym. Po czasie „cyfrowe totemy”, bo tak są również nazywane, stały się widocznym ucieleśnieniem obywatelskiej dumy. W Polsce czujniki rowerowe wprowadziły takie miasta, jak Poznań, Szczecin, Warszawa, Łódź czy Katowice.
Funkcjonowanie
Pomiar natężenia ruchu rowerowego odbywa się automatycznie, przy pomocy czujników, które zliczają przejeżdżających rowerzystów. Wynik jest dokładny dzięki zatopionej w ścieżce pętli indukcyjnej, która rejestruje metalowe elementy, z których rower jest zbudowany, a pojawiający się wynik na wyświetlaczu, stojącym obok ścieżki, pokazuje ilu rowerzystów dziennie, jak i w ciągu roku przejechało w danym miejscu.
Montaż Licznika przy skrzyżowaniu Trasa Górna-Pabianicka w Łodzi, fot. Roman Czubiński
Cel
Celem projektu jest sprawdzanie, jak w mieście, na danej ulicy i w danej godzinie rozkłada się ruch rowerowy. Pozwala to na lepsze planowanie przyszłych inwestycji rowerowych, jak i weryfikację już istniejących.
Efektywność
Dzięki zebranym danym miasto jest w stanie dostosować szerokość ścieżki rowerowej do liczby użytkowników lub ustalić odpowiedni czas przejazdu. Poprawia to bezpieczeństwo użytkownika, jak i skraca jego czas przejazdu z punkt A do punktu B.
Przydatne informacje
- Więcej informacji w tematyce transportu rowerowego można znaleźć w książce duńskiego projektanta, który od lat zajmuje się projektowaniem tego typu transportu w miastach. Książka: M. Colville-Andersen, "Copenhagenize. The Definitive Guide to Global Bicycle Urbanism" (polski tytuł: "Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe")
Materiały źródłowe
- Główne źródło: M. Colville-Andersen, "Copenhagenize. The Definitive Guide to Global Bicycle Urbanism", tłum. Weronika Mincer, Wysoki Zamek, Kraków 2019, s. 215-216
- https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/lodz-od-lipca-elektroniczne-liczenie-rowerzystow-52358.html
- https://regiony.rp.pl/transport/art36247201-miasta-badaja-ruch-rowerowy-to-wazne-przy-planowaniu-nowych-inwestycji